Top News – Frikë në Australi! Numër rekord rastesh në Viktoria
30/07/2020 14:42

Shteti australian i Viktorias ka raportuar rritjen më të madhe ditore të viktimave dhe rasteve të koronavirusit duke ndezur frikën se një izolim gjashtë javor në kryeqytetin e shtetit, Melburn, nuk po funksionon. Zyrtarët e shëndetësisë konfirmuan 723 raste të reja dhe 13 viktima të enjten. Kryeministri i vendit, Daniel Endrius, tha se të gjitha viktimat ishin njerëz rreth të 70 dhe 80-tave. Në total, kjo ka qenë dita më vdekjeprurëse për Australinë gjatë pandemisë. Një ndalim i pjesshëm i tubimeve private, përfshirë martesat dhe funeralet, do të hyjë në fuqi në disa zona të enjten. Të gjithë në viktoria duhet të mbajnë maskë mbrojtëse në publik duke filluar nga mesnata e të dielës. Të tjera shtete australiane kanë mbyllur kufijtë e tyre me Viktorian, por lëvizja nuk ka mundur të pengojë plotësisht shfaqjen e infektimeve të reja edhe pse në numra të vegjël. Australia ia kishte dalë mbanë mirë në përballjen me pandeminë deri në shpërthimin e fundit në Melburn, më herët këtë muaj.

Top Channel/Gjermania, papritur “në krah të Rusisë”? Bllokon armatosjen e Ukrainës nga Estonia!
22/01 13:01
Top Channel/Zbrapset SHBA? Ofron takim Biden-Putin, Moska pa përgjigje!
22/01 12:37
Top Channel/ Ja kthen Kinës me të njëjtën monedhë, SHBA i ndalon dhjetëra fluturime
22/01 12:08
Top Channel/ Nuk u vaksinuan, Italia pezullon në vend 2 mijë mjekë!
22/01 12:04
Top Channel/ Sulmi ndaj zv/kryeministrit shqiptar, Europa paralajmëron Malin e Zi!
22/01 11:56
Top Channel/ Cfarë nuk bën dot Biden, e bëj unë: Erdogan ndërhyn në krizën e Ukrainës!
22/01 11:22
Top Channel/NATO-ja i tregon dhëmbët Rusisë: Nuk tërhiqemi nga Rumania e Bullgaria!
22/01 11:10
Top Channel/ Deshi të vriste Vucicin, zbulohet ideatori i sulmit: serbët nuk e kapin dot vetë!
22/01 11:09
Top Channel/ Në Greqi u zbulua Omicron 2, në një ditë mbi 100 viktima dhe 22 mijë të infektuar
22/01 02:59
Top Channel/ SHBA tërheq diplomatët nga Ukraina, Blinken me Lavrov nuk gjetën dakordësi për Ukrainën
22/01 02:56
Top Channel/ Irani, Rusia, Kina nisin manovrat e luftës në oqeanin Indian
22/01 00:05
Top Channel/ India shuan ‘flakën e përjetshme’ në nder të të rënëve të luftës
22/01 00:04
Top Channel/ Bali i jep lamtumirë mbretit në ceremoninë madhore të kremimit
22/01 00:02
Top Channel/ 200 të vdekur nga sulmet ajrore të Emirateve në impjantin e burgjeve në Jemen
22/01 00:00
Top News-Shqiptari që vrau polakun në Londër/Ekstradohet në Angli, BBC shkruan për të riun
21/01 21:26
Top Channel/ Bisedime për të larguar luftën/ Antony Blinken e Sergey Lavrov, kokë më kokë në Gjenevë
21/01 19:55
Top News-Arratisje me çarçaf nga azili / Humb jetën tragjikisht një 91 vjeçar në Itali
21/01 19:41
Top News-‘Ose luftë ose diplomaci!’/Blinken dhe Lavrov ‘bisedimeve të egra’ në Gjenevë
21/01 18:33
Top Channel/ Dorëzohet Vuçiç, nuk përballon protestat: Qeveria rrëzon planet e minierës së litiumit!
21/01 18:08
Top Channel/ NATO përgatitet për përplasje frontale, shtohen trupat në lindje!
21/01 18:08