Top News/ Franca tregon fuqinë bërthamore / Teston raketën ASMPA-R, u lëshua nga një avion Rafale
23/05/2024 14:11

Franca kreu të mërkurën testimin e saj të parë të një rakete të përditësuar me aftësi bërthamore, të projektuar për t'u lëshuar nga një avion luftarak Rafale, tha ministri i Mbrojtjes Sebastien Lecornu. Raketa ASMPA-R u lëshua pa një kokë bërthamore nga një avion ushtarak në një testim të kryer "mbi territorin kombëtar... në një simulim të një sulmi ajror bërthamor", tha Lecornu në një deklaratë. Në një postim të veçantë në platformën X, ai përgëzoi "të gjitha forcat, ekipet e ministrisë të mbrojtjes dhe partnerët e përfshirë" në një operacion "të planifikuar prej kohësh".Testi i raketës bërthamore franceze erdhi një ditë pasi Rusia filloi stërvitjet bërthamore në Distriktin e saj Ushtarak Jugor, i cili kufizohet me Ukrainën dhe përfshin pjesë të vendit që Moska pretendon se ka aneksuar. Deklarata e Lecornu nënvizonte se stërvitja franceze kishte për qëllim të mbështeste "besueshmërinë e fuqisë parandaluese bërthamore në ajër" së bashku me armët franceze të lëshuara nga nëndetëset. Franca planifikon të shpenzojë rreth 13 për qind të buxhetit të saj ushtarak gjatë viteve të ardhshme për aftësinë e saj bërthamore, duke përfshirë përmirësimin e raketave të gjeneratës së ardhshme që lëshohen nga ajri deri në vitin 2035.

Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11