Top News – Franca në alarm! Gjysma e vendit, zonë e kuqe
21/09/2020 14:21

Nga njëra anë shpërthim rastesh të reja, nga tjetra zbutje të disa masave. Gjendja në Francë duket se po bëhet një rebus. Vendi ka regjistruar një rritje të madhe të infektimeve, por nga ana tjetër tenton të evitojë një izolim total. Kjo vërtetohet nga normat në lidhje me shkollat, ku klasat do të vihen në karantinë vetëm nëse të paktën tre nxënës do të rezultojnë pozitivë. Më shumë se gjysma e rajoneve franceze në fakt është shpallur tashmë zonë e kuqe. 50 rajone që përbëjnë edhe shumicën e territorit kombëtar janë shpallur zona, në të cilat virusi qarkullon në mënyrë aktive. Një klasifikim që lejon veç të tjerash prefektët që të adaptojnë masa shtesë për të bllokuar avancimin e armikut të padukshëm. Nga ana tjetër rregullat bëhen më fleksibël nëpër shkolla, ku tani të gjitha klasat mund të vazhdojnë aktivitetin e tyre normal edhe nëse një nxënës do të rezultojë pozitiv.

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38