Top News – Fluturimet ‘pa covid’/ Nisin mes Romës dhe Milanos
16/09/2020 22:18

Alitalia ka nisur fluturimet e përditshme pa kovid mes romës dhe milanos, që do të transportojnë vetëm pasagjerë që rezultojnë negativë për covid 19. Pasagjerët duhet të kryejnë një test të sekrecioneve hundore para se të ngjiten në avion ose të paraqesin një certifikatë të një testi të kryer brenda 72 orësh nga fluturimi. Aeroporti i Fiumicinos në romë dhe ai Linate në Milano, do të ofrojnë kështu teste të shpejta të covid 19 për pasagjerët që zgjedhin fluturime të caktuara mes dy qyteteve dhe testimi ka nisur të mërkurën. Testet e shpejta ofrojnë rezultat në vetëm gjysmë ore. Skema eksperimentale do të prekë dy nga shtatë fluturimet e përditshme të alitalias mes dy qyteteve, nga 16 shtatori deri në 16 tetor, në një përpjekje për të rilancuar industrinë e aviacionit që është goditur jo pak nga kriza e koronavirusit. Fiumicino ofron prej kohësh testin e shpejtë për pasagjerët që mbërrijnë nga kroacia, greqia, malta dhe spanja, dhe autoritetet e aeroportit nuk kanë përjashtuar mundësinë e zgjerimit të testeve edhe për pasagjerët nga destinacione të tjera. Lajmi koincidon edhe me një vlerësim të rëndësishëm ndërkombëtar të Fiumicinos, që u vlerësua me pesë yje për reagimin efikas ndaj krizës së covid 19.

Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59
Top News – Pasojat e izolimit/ Mund të vdesin 75.000 vetë
26/09 12:32
Top News – Trump vë `Veton`/ Cakton anëtaren e gjykatës supreme
26/09 12:14
Top News – Zvicra voton/ Për t`i dhënë fund lëvizjes së lirë
26/09 11:09
Top News – Paralajmërimi i OBSH/ Vdekjet do të shkojnë në 2 milionë
26/09 01:45
Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09 22:13
Top News – Nipi i Eskobarit/ Gjen `thesarin` në muret e shtëpisë
25/09 20:20
Top News – Europa në përkeqësim/ Shpërthim rastesh në Itali e Francë
25/09 19:35
Top News – Britania në darën e covid/ E fejuara e Johnson, pushime luksoze
25/09 19:28
Top News – Shkarkohet kardinali/ Mori para nga kisha për vëllezërit
25/09 18:40
Top News – Norvergji, çmimi i vesit/ Nxit shpenzimin me ulje taksash
25/09 18:38
Top News – Charlie Hebdo/ Arrestohet autori i sulmit
25/09 17:10
Top News – Vakancat e kushtetueses/ Varhelyi përshëndet aplikimet
25/09 17:09
Top News – Drejt 1 milionë viktimave! Djali ende në zi për prindërit
25/09 15:58
Top News – Katër të plagosur në një sulm pranë ish-zyrës së Charlie Hebdo-së
25/09 15:57
Top News – Britani, baret dhe restorantet filluan të mbyllen herët në kuadër të masave Covid-19
25/09 15:48
Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14