Top News-Flet i mbijetuari i tragjedisë/‘Sërish do paguaja për të ikur në Angli’
28/11/2021 17:11

Një emigrant nga Irani, I cili I mbijetoi tragjedisë në kanalin mes Francës dhe Anglisë ku humbën jetën 27 persona, është shprehur se nëse do ti jepej mundësia edhe njëherë të dytë për të kaluar kufirin nga Franca në Angli do ta bënte përsëri. Në një dëshmi të dhënë pas mbijetesës për familjarët e tij, Mohammed Shekha, 21 vjeç, u shpreh se rrezikoi jetën e tij për të gjetur një punë në Mbretërinë e Bashkuar, me arsyen e vetme, sepse donte të paguante faturat mjekësore të motrës së tij të vogel Fatima, fatura të cilat, sipas tij kapin vlerën mijëra paund. Mohammed i dërgoi nënës së tij një mesazh zanor në orën 20:35 të së martës nga një kamp migrantësh në Francë përpara se të tentonte kalimin. Shekha i tha vëllait të tij Marwan, 18 vjeç, se kontrabandistët nuk ishin të sigurt për përpjekjen për shkak të kushteve të këqija të motit. Nga ana tjëtër, Marwan i tha The Sunday Times se Mohammed ka përdorur një rrjet kontrabandistësh për të bërë rrugën e tij nga Siria në Bjellorusi, pastaj përtej kufirit në Poloni dhe Gjermani, përpara se të përfundonte në Francën Veriore, e cila ishte ndalesa e fundit përpara kalimit të rrezikshëm të Kanalit. Ai kishte tentuar një kalim më parë, por u tërhoq përsëri në breg nga oficerët francezë të kufirit. Mohammed është një nga dy personat e vetëm që i ka mbijetuar tragjedisë së Kanalit të mërkurën, së bashku me një somalez të quajtur Omar.

Top News – E pabesueshme, ngrin liqeni i Pukës / Kur do të ketë një rritje të temperaturave
24/01 18:12
Top News-Pranga dhe gjoba kush nuk bindet! / Gjirokastër, policia me ‘dorë të hekurt’ në rrugë
24/01 18:11
Top Channel/Stuhia e borës në Greqi ‘pushton’ çdo cep, situatë kritike në akset kryesore të Athinës
24/01 17:38
Top Channel/ Gledis Nano nga Vlora: Ja cilat janë prioritetet e policisë
24/01 17:37
Top News-‘Isha i dehur, e vrava për lekët…’!/Zbardhet krimi, si u masakrua e moshuara
24/01 17:25
Top News – 12 vjet për larje hesapesh në Tiranë/Pas vrasjes së ish policit Santiago Malko
24/01 17:04
Top News – E pabesueshme, ngrin liqeni i Pukës/Kur do të ketë një rritje të temperaturave
24/01 16:21
Top Channel/ Rrugorja e Gjirokastrës ndëshkon qindra shoferë, 3 të arrestuar
24/01 16:20
Top Channel/ Lezhë, vrasje për hakmarrje.Dorëzohet në polici autori 17 vjeçar
24/01 15:45
Top Channel/ Në rrugët me akull të Librazhdit. Probleme me energjinë në disa fshatra
24/01 15:40
Top Channel/ 5,2 milionë euro për agro-turizëm. Rama fton emigrantët të investojnë
24/01 15:28
Top Channel/ Protestë në kufirin Kosovë-Shqipëri, kundër masave të reja të qeverisë kosovare
24/01 15:27
Top News- Si nisi gjakmarrja mes dy fiseve…!/ Seria e vrasjeve nisi për pronat që në 2008
24/01 15:25
Top News- Vrasje për gjakmarrje në Lezhë/ E pabesueshme, autori vetëm një adoleshent
24/01 15:22
Top Channel/ Pronat e krimit në Elbasan, përdoren për të ndihmuar gratë e margjinalizuara
24/01 15:21
Top Channel/ Protesta për shkollat e mbyllura/ Kushi: U mbyllën për shkak të rreziqeve në rrugë
24/01 15:18
Top Channel/ Burrat që dhunojnë gratë. Rrëfimi i 38 vjeçarit që dhunoi të dyja gratë
24/01 15:15
Top Channel/ Kopshtet dhe çerdhet janë hapur,, por sot ka shumë mungesa
24/01 15:10
Top News- Meta flet për kurthin e Edi Ramës/ Sekreti im pas 24 korrikut dhe një ballafaqim
24/01 14:15
Top Channel/ I mituri ekzekuton 65-vjeçarin, hakmerret për të atin e vrarë në 2009-n
24/01 13:32