Top News – Finlanda ‘i merr leje’ Putinit / Presidenti: Do hyjmë në NATO, të evitojmë tensionet
14/05/2022 17:15

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, ka telefonuar homologun rus, Vladimir Putin, për ti komunikuar personalisht qëllimin e Helsinkit për anëtarësim në NATO. Kjo, sipas tij, është bërë një domosdoshmëri pasi situata e sigurisë në vend ka ndryshuar thelbësisht nga pushtimi i ukrainës nga ana e Rusisë. Të dy liderët, sidoqoftë, kanë rënë dakord për evitimin e tensioneve. Presidenti finlandez i tha Putinit se vendi i tij, që ndan një kufi 1300 km të gjatë me rusinë, donte ti bashkohej natos për të rritur sigurinë e tij, në atë që zyra e liderit finlandez tha se ishte një bisedë e drejtpërdrejtë dhe pa tone acarimi.

Top Channel/ Opera italiane kërkon njohjen e trashëgimisë nga UNESCO
17/05 21:55
Top News- Rritje ‘apokaliptike’ e çmimeve /Britania alarm për krizë ushqimore globale
17/05 21:32
Top Channel/ Finlanda si Suedia, voton pro për anëtarësimin në NATO. Priten takime me Biden
17/05 19:43
Top Channel/ Gjykata ndërkombëtare dërgon ekspertët në Ukrainë, në kërkim të provave për krime lufte
17/05 18:47
Top Channel/ Bie Azovstal, rusët marrin Mariupolin. Evakuohen 256 ushtarë
17/05 18:12
Top News- Kushtet që i ka vënë Erdogan SHBA / Ç’kërkon Turqia që të mos bllokojë zgjerimin e NATO
17/05 17:41
Top News- Anija me spiunë rusë, pranë Italisë! / Putin monitoron stërvitjen e NATO-s në Mesdhe
17/05 17:40
Top News- Evropa nuk jeton dot pa naftën ruse! / Paralajmërimi i Putin për Bashkimin Evropian
17/05 17:38
Top News- Në pranga ‘kumbari’ i mafies siçiliane/Si i terrorizon ‘Ndragheta’ tregtarët me gjoba
17/05 16:48
Top News – Për herë të parë nga fillimi i luftës /Zelenski ndryshon bluzën, shfaqet me bashkëshorten
17/05 15:35
Top Channel/ Greqia kërkon superavionët/ Kërkesë SHBA për të blerë avionët F35
17/05 15:23
Top Channel/ Rusia sulmon Nju Jorkun: Predha nga perëndimi, lindja dhe jugu!
17/05 15:13
Top News – Suedia aplikon zyrtarisht / Nxitim për në NATO, firmoset kërkesa
17/05 15:02
Top Channel/ Edhe Zvicra neutrale shkon drejt NATO-s? Reuters: “Po hartohet një raport..”
17/05 15:01
Top News – Musk, kushte për blerjen e Twitter / Oferta e ngrirë, mospajtim për llogaritë e rreme
17/05 15:01
Top Channel/ Musk nis kushtet ndaj Twitterit: “Nuk dua profile fallco”!
17/05 14:58
Top Channel/ Presidenti finlandez: “Shpresojmë ta zgjidhim ngërçin me Turqinë”!
17/05 14:56
Top News – Testohet raketa hipersonike / SHBA flet për sukses, pesë herë më e shpejtë se zëri
17/05 14:46
Top News- Shqiptarët dhe mafia meksikane/ Të përfshirë edhe në vrasjen e disa policëve
17/05 14:43
Top News – Do ta zgjidhim me Turqinë! / Presidenti finlandez, optimist: Do të negociojmë
17/05 14:40