Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05/2021 15:27

Skena festive u panë në të gjithë spanjën ndërsa kufizimet për shkak të koronavirusit përfunduan mesnatën e të shtunës. Spanja ka qenë nën gjendje emergjence që nga tetori, dhe është përpjekur të mbajë nën kontroll përhapjen e koronavirusit, por të dielën, gjendja e emergjencës përfundoi dhe spanjollët u derdhën nëpër rrugë për të festuar. Për të parën herë në shumë muaj, nuk kishte ndalim qarkullimi dhe as kufizime në udhëtim. “Më kishte ardhur në majë të hundës fakti që nuk mund të dilja nga madridi”, tha për AFP një banore e kryeqytetit. Turmat në barceloë e pritën mesnatën me duartrokitje dhe muzikë. Është sikur të jemi në natën e ndërrimit të viteve – thotë Oriol Corbella. “Duket se po kthehemi në normalitet, në liri, por duhet të mbajmë parasysh gjithnjë që virusi vazhdon të qarkullojë rreth nesh. Autoritetet ndërkohë janë më pak të ekzaltuar. Gjendja e emergjencës ka lejuar liderët rajonalë të vendosin kufizime ndërsa një raport i ministrisë së shëndetësisë të enjten paralajmëroi se heqja e masave tani mund të cojë në një rritje të infektimeve. Një në pesë shtretër në terapitë intensive në spanjë është ende i zënë nga një pacient me covid.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13