Top News – Falë vaksinës kineze/ Serbia ka ritmin më të shpejtë të vaksinimit në BE
28/01/2021 12:40

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, ka krahasuar shpërndarjen e vaksinave anti covid në evropë me mbytjen e titanikut duke thënë se të pasurit po shpëtohen ndërsa të varfrit në ballkan po lihen të mbyten. Serbia ka kthyer sytë nga Kina për vaksinat e saj duke thënë se ka pak shpresa për të marrë furnizime nga Bashkimi Evropian. Falë Kinës dhe rreth 1 milionë dozave të vaksinës Sinopharm, programi i vaksinimit në serbi po merr ritëm. “Më në fund e mora vaksinën. Ndjehem shumë mirë sepse do të mund të jetoj normalisht sërish”, thotë një banor i beogradit. “Nuk kam aplikuar për asnjë vaksinë të vecantë, vendosa të bëja cilëndo që do të më ofronin dhe jam i kënaqur që e kam bërë këtë. Beogradi po importon vaksinën e Sinopharm, që po ashtu është miratuar edhe në emiratet e bashkuara arabe. Faza tre e testimit, ka treguar një efikasitet të saj në masën 79086 për qind. Blerja i ka mundësuar popullatës në serbi, procesin e dytë më të shpejtë të vaksinimit në evropë, me 4.6 doza për 100 banorë, duke bërë që serbia të renditet pas britanisë së madhe por para të gjithë vendeve të tjera të BE. Aleanca e serbisë me kinën i ka rrënjët e thella. Pekini ka investuar shumë në vendin që shpreson të bëhet qendra e trajektores së tij të tregtisë, Një rrip, një rrugë. Dhe për kritikët e strategjisë së tij të Vaksinës, Vucic përgjigjet se ai po konkuron në një luftë globale për furnizime në të cilën vendet e varfa po lihen pas. “Bota është goditur nga një ajsberg si Titaniku, të pasurit shpëtojnë”, thotë ai. “Ata kanë përgatitur barkat e shpëtimit për vete ndërsa për ne që nuk jemi të pasur, që jemi të vegjël, si vendet e ballkanit perëndimor, po mbytemi bashkë me Titanikun. Ata mund të mos kenë këtë qëllim por nuk ka shumë rëndësi për ta”. Serbia ka marrë edhe një furnizim me 10 mijë doza të vaksinës së Pfizer, por Vucic thotë se ai vetë do të marrë vaksinën kineze.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31