Top News – F-35 amerikane në Korenë e Jugut / Intensifikohen ‘lojërat e luftës’, mesazh për…
05/07/2022 15:49

Avionët ushtarakë F35 të forcës ajrore amerikane kanë zbarkuar në Korenë e Jugut të martën në të parën ndalesë të tyre të publikuar që nga 2017-ta ndërsa aleatët dhe koreja e veriut bërthamore, janë përfshirë në një cikël demonstrimesh të forcës. Stërvitjet e përbashkëta ushtarake janë reduktuar ndjeshëm vitet e fundit, duke nisur nga 2018-ta, për shkak të përpjekjeve për tu angazhuar në kanale diplomatike me Korenë e Veriut dhe më pas për shkak të pandemisë së koronavirusit. Presidenti i koresë së jugut, Joon Suk jeol, që e mori detyrën në maj, ka tentuar të shtojë shfaqjet publike të fuqisë ushtarake të aleatëve, përfshirë stërvitjet e përbashkëta, për tiu kundërpërgjigjur një numri rekord testesh të raketave të kryera nga Koreja e veriut këtë vit. Kjo e fundit madje po përgatitet për të testuar një armë bërthamore, për të parën herë që nga 2017-ta. F35-at amerikane do të qëndrojnë në korenë e jugut për 10 ditë, tha ministria e mbrojtjes e vendit. Qëllimi i këtij dislokimi – sipas saj- është që të dëshmohet fuqia mbrojtëse e përbashkët dhe në të njëjtën kohë të përmirësohet edhe ndërveprimi mes forcave ajrore amerikane dhe atyre të koresë së jugut.

Top News – Trump mori me vete kodet atomike!/FBI kërkoi dokumente për armë bërthamore në vilën e tij
12/08 16:45
Top News -10 raketa drejt centralit bërthamor!/Rrezik katastrofik në impiantin më të madh në Europë
12/08 16:39
Top News – Shënjestra britanike vetëm për shqiptarët!/20 të deportuar me urdhër të sekretares Patel
12/08 16:16
Top News-Helikopteri pa pilot ngrihet në fluturim/Linja e përshkuar në një provincë të Kinës Lindore
12/08 15:45
Top Channel/ Drogë në nëndetëse, kapen 625 pako në Panama
12/08 15:21
Top Channel/ Zanati që po zhduket/ Qipro, puna e dorës do humbë kur të mos ketë më pensioniste
12/08 15:16
Top News – Thesari i deteve, 200 euro një kg /Si po shkatërrohen brigjet nga ‘gjuetia e paligjshme’
12/08 14:52
Top News – Ish kancelari padit Bundestagun / ’Miku i Putinit’ kërkon kthimin e privilegjeve
12/08 14:52
Top Channel/ Zjarret “monstër” në Francë/ Situatë e rëndë edhe në Portugali
12/08 14:51
Top News – E gjithë Evropa bëhet bashkë! / ’Luftë’ me flakët në Francë, zjarret jashtë kontrollit
12/08 14:36
Top News – Hapin tunel për të grabitur bankën / Itali, shpëtohet hajduti, u bllokua nën rrënoja
12/08 14:35
Top Channel/ Gjuetia pa leje e midhjeve, që po kërcënon brigjet e Italisë
12/08 14:11
Top News – Faturë e kripur për një drekë!/Sa kushton vakti në Tiranë, Prishtinë dhe Europë
12/08 13:54
Top News – Rusia, Kuba, Kina, Irani… / Sanskionet si ndëshkim…Sa efikase janë ato…?
12/08 13:13
Top News – Asnjë rus të mos hyjë në BE! / Kërkesa e Estonisë dhe Finlandës, debate në Bruksel
12/08 12:40
Top News – Spiun për llogari të Rusisë / Fillon gjykimi i një oficeri gjerman, punonte për GRU
12/08 12:36
Top News – Suedia ‘kënaq’ Erdoganin! / Ekstradon një person në Turqi për ‘hir’ të NATO-s
12/08 12:36
Top News – Samsung sjell Zflip4 dhe Fold4 / Modelet e reja të telefonëve dhe orëve inteligjente
12/08 12:27
Top Channel/ Zjarre në Greqi, autoritetet evakuojnë banorët nga zona e Koinirës
12/08 12:22
Top News-Rusia, shtet që sponsorizon terrorizmin!/Letonia miraton ‘etiketimin’, gjenocid në Ukrainë!
12/08 12:15