Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04/2021 14:37

104 ish admiralë turq kanë dalë kundër politikave të presidentit të Turqisë Recep Tayip Erdogan, mbi ndertimin e një kanali përmes Stambolit, nga deti I zi në detin Marmara, me qëllim hapjen e një rruge të re për anijet, parallel me ngushticën e Bosforit, ndërsa 10 prej tyre kanë përfunduar në burg, ka raportuar The New York Times. Sipas të përditshmes amerikane, kjo erdhi pasi Erdogan është në një fazë intensive politike të karierës së tij, pasi përkeqësimi i situatës pandemike dhe ekonomike ka bërë që popullariteti I tij të jetë në rënie. Erdogan rishikoi një nga idetë e tij më të mëdha, atë të ndërtimit të kanalit, por që përdorimi I kalimeve natyrore detare është I përcaktuar nga Traktati I Montreux, një marrëveshje ndërkombëtare e vendosur në vititin 1936, midis dy luftëave botërore, në një përpjekje për ti dhënë fund paqëndrueshmërisë dhe tensioneve në një nga zonat më të rëndësishme detare në botë. Por presidenti turk është shprehur se mund ta injoronte marrëveshjen , ndërsa një zëdhënsës I partisë së tij ka thënë se ai e kishte fuqinë ta bënte këtë. Nuk kaloi shumë dhe Turqia vendosi të ndërtojë kalimet për anijet e pasagjerëve dhe ato tregtare, por me një kontroll të rreptë të anijeve luftarake, vecanërisht të atyre që u përkasin foracve të huaja, gjë që ka ndihmuar për ruajtjen e paqes në rajon.

Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55
Top News – Raketa në drejtim të Jeruzalemit/ Militantët e Hamasit: Do e bëjmë sërish
10/05 22:54
Top News – Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut/ Borrel: Nuk do veçohen nga procesi i anëtarësimit
10/05 22:53
Top Channel/ Përleshjet të ashpra të palestinezëve me forcat e sigurisë në Jeruzalem – Pa koment
10/05 21:16
Top Channel/ Imazhe të shkatërrimi në xhaminë e Al-Aqsa pas përleshjeve – Pa koment
10/05 21:15
Top Channel/ Turistët rikthehen drejt Romës pas zbutjes së masave kufizuese të virusit – Pa koment
10/05 21:15
Top Channel/ Izraeliti sulmon me makinë protestuesit palestinezë pas goditjeve me gurë – Pa koment
10/05 21:14
Top Channel/ Koloni hebre sulmon me makinë protestuesit palestinezë në Jeruzalem – Pa koment
10/05 21:14
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë me dhunë muslimanët pranë portës së Luanit në Jeruzalem
10/05 21:13
Top Channel/ Bavaria rihap ‘tarracat e birrës’ në liqenin Starnberg pas zbutjes së kufizimeve
10/05 21:12
Top News – Në ePrix të Formula E/ Princat e vegjël të Monakos ‘rrëmbejnë’ skenën
10/05 19:11
Top News – Talebanët shpallin armëpushim/ Nuk ka sulme në Afganistan për festën e bajramit
10/05 18:52
Top News – Luftë civile në Francë…. Vjen letra e dytë paralajmëruese me 75 mijë firma
10/05 18:47
Top News – Një leopard në arrati/ Operacion i madh kërkimi, banorët në panik
10/05 18:30
Top News – Ura e xhamtë kthehet në kurth/ Turisti kinez mbetet i varur në 100 metra lartësi
10/05 18:19
Top News – ‘Mallkimi’ i smartfonëve/ Antropologët-janë kthyer në vendin ku ne jetojmë
10/05 18:11
Top News – Pasaporta e Gjelbër/ BE, fillon testimi në 18 vende anëtare
10/05 18:11
Top News – Ditëlindja kthehet në tragjedi/ SHBA, shtatë të vrarë me armë zjarri
10/05 14:41
Top News – E pazakontë në Zelandën e Re/ Sulm me thikë në vendin e paqtë, katër të plagosur
10/05 14:41