Top News – Era me shpejtësi 241 km në orë / Uragan shkatërrimtar, 2 milionë njerëz pa energji
29/09/2022 12:14

Uragani Ian ka lënë pa energji elektrike më shumë se dy milionë konsumatorë në Florida të Shteteve të Bashkuara. Zyrtarët kanë paralajmëruar se problemet me rrymë mund të shkaktohen për shkak të dëmtimit të linjave elektrike, nga stuhitë dhe erërat e forta. Ian, uragan që ka arritur pikun ditë më parë – në kategorinë e katërt - gradualisht është duke humbur forcën dhe është vlerësuar se tani është në kategorinë e parë. Uragani ka arritur në Florida në mbrëmjen e së mërkurës me erëra në deri 241 kilometra në orë. Ian konsiderohet se është një prej uraganeve më të fuqishme që kanë goditur tokën amerikane në vitet e fundit. Guvernatori i Floridas, Ron DeSantis, ka paralajmëruar njerëzit që të përgatiten për disa ditë të rënda. Patrulla kufitare e Shteteve të Bashkuara është në kërkim të 23 migrantëve që janë zhdukur pasi barka e tyre është fundosur gjatë stuhisë. Ian ka zbarkuar fillimisht në Kubë, ditën e martë, duke lënë të vdekur dy persona dhe duke dëmtuar rrjetin e furnizimit me rrymë.

Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12 20:06
Top News – Trump shpallet fajtor për evazion fiskal / Dënimi përfundimtar në 13 janarin e 2023
07/12 19:14
Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12 18:51
Top News – Von Der Leyen gruaja më fuqishme në botë/ Lista e ‘Forbes’ për vitin 2022
07/12 18:33
Top News – Macron dhe Scholz të bindur/ Franca dhe Gjermania-Ballkani me ne kundër Rusisë
07/12 18:32
Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12 18:19
Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12 18:18
Top News-Elon Musk sërish në telashe/Hetohet për vrasje të 1500 kafshëve për eksperimente
07/12 18:10
Top News – Kërcënohet me jetë Meloni dhe vajza e saj/ 27-vjeçari alarmon kryeministren italiane
07/12 17:23
Top News – Bukuria e egër e vullkanit/ Islandë, tërheq shkencëtarë e turistë nga e gjithë bota
07/12 15:49
Top News – Italia plaket me ritme të frikshme!/ Popullsia arrin nën 59 milionë banorë
07/12 15:41
TopNews-Devijohet avioni, klandestinët në arrati/Gruaja bën sikur po lind, ulje emergjence në Spanjë
07/12 15:24
Top Channel/ Protesta në Greqi, në përvjetorin e vrasjes së një 15-vjeçari nga policia në Athinë
07/12 15:20
Top Channel/ Shkuan në varrimin e 27 vjecarit, policia hap zjarr mbi vajtuesit në Iran!
07/12 15:00
Top News – Rusisë i kanë mbaruar dronët…! / Armët që terrorizuan Kievin nuk po shihen më
07/12 14:42
Top News – Polonia armatoset ‘deri në dhëmbë’ / 1 mijë tanke dhe obusë nga Koreja e Jugut
07/12 14:41
Top News – Deputeti turk në reanimacion / ’Shpërthejnë’ grushtet në parlament, diskutohej buxheti
07/12 14:30
Top News – Përplasen trenat kokë më kokë / 150 të plagosur në Barcelonë, pasagjerët të gjakosur
07/12 14:25
Top Channel/ “Grushtshteti” në Gjermani, arrestohen 25 komplotistë: “Donin të rrëzonin qeverinë”!
07/12 12:10
Top News – Grusht shteti në Gjermani…! Arrestohen 25 ‘puçista’, mes tyre princi i vetëshpallur
07/12 12:06