Top News – Energjia elektrike/ Shqipëria, më e shtrenjta në rajon
25/11/2020 13:13

Një raport i publikuar nga eurostat ka analizuar çmimet e energjisë elektrike familjaret për rajonin e Ballkanit. Sipa këtyre të dhenave familjet shqiptare e paguajnë energjinë më shtrenjtë se vendet e tjera të rajonit, bën të ditur revista ‘Monitor’. në raportin e Eurostat rezulton se një familje shqiptare e paguan energjinë 0.0778 euro për kilovat orë. Kjo tarifë është më e shtrenjtë sesa Bosnjë Hercegovina 0.0728 euro për kilovat orë, Maqedonia e Veriut (0.0669 euro), Serbia 0.0551 ero, ndërsa më e lira në rajon është Kosova (0.0528 euro për kilovat orë). ndërkohë mungojnë të dhënat për malin e Zi. Vendet e Ballkanit e kanë energjinë për familjarët më lirë se shtetet e Bashkimit Europian. Mesatarja e BE është 0.1312 euro për kilovat orë. Energjinë e paguajnë më shtrenjtë Belgjika, Qipro, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Holanda, Austria (shih grafikun). Ndërsa më të lirat në Europë janë Gjerogjia dhe Ukraina. Një raport i mëparshëm i Komunitetit të Energjisë nënvizon se Shqipëria paguan më shtrenjtë se të gjitha vendet e marra në analizë pjesën e sigurimit të sasisë së energjisë që duhet për konsum. Raporti nënvizon se bizneset në Shqipëri e paguajnë energjinë më shtrenjtë se rajoni. “Në vendet e marra në analizë pjesë e Komunitetit të Energjisë ka ndryshime s ai takon pjesëve përbërëse në një faturë energjie. Pjesa e treguesit të energjisë në faturën përfundimtare ishte më e lartë në Shqipëri me 63% për qind dhe më e ulëta në Serbi me 34% ndërsa pjesa e kostove të rrjetit në çmimin e përgjithshëm të energjisë elektrike për familjarët ishte mes 20% për Shqipërinë dhe 49% për Kosovën”, thuhet në raport. I njëjti raport analizon edhe kostot e energjisë për konsumatorët e biznesit duke nënvizuar se në Shqipëri ata kanë paguar sërish më shtrenjtë. Çmimet më të ulëta të energjisë elektrike për konsumatorët e energjisë elektrike industriale ishin në Gjeorgji me 5.89 euro cent / kËh, ndërsa çmimi më i lartë industrial u raportua në Shqipëri 12.48 euro cent / kwh.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19