Top News – Ende shumë hektarë tokë nën ujë/ Shkodër, rruga e Obotit mbetet e bllokuar
14/01/2021 12:28

Edhe pse ka më shumë se 3-4 ditë kur janë ndërprerë reshjet e shiut situata e përmbytjeve vijon të jetë e rënduar në Shkodër, ku mesohet se janë ende1880 hektarë nën ujë, shifër që tregon pakësim të hektarëve të përbytur të raportuara në ditët e kaluara. Sipas bashkisë së Shkdorës Hidrometri në Dajç ka kaluar kuotën maksimale duke arritur në 6.32 metër, ndërsa shqetësuese mbetet rruga e Obotit. Prej disa ditësh, niveli i ujit është 80 cm dhe është e kalueshme vetëm për mjetet e larta. Edhe Ujësjellësi Oblika 1 vazhdon të jetë jashtë funksionit, por banorët e fshatit janë furnizuar me ujë të pijshëm nga UKSH. Për shkak të rritjes së nivelit të ujit është bllokuar segmenti rrugor në vendin e quajtur Urrelat, as që që lidh fshatërat Shirq me Darragjat. Bashkia e Shkodrës ka konfirmuar sërish se për shkak të prurjeve të shtuara të lumit Drin, vijon ghërryerja e tokave bujqësorë në fshatin Ganjollë në malin e Vukatanës, në Bërdicën e Sipërme, dhe në fshatin Bardhaj . për banorët e njësive më të prekura nga përmbytjet bashkia e Shkodrës ka vijura shpërndarjen e ndihmave ushqimore dhe të ushqimeve për bagëtitë.

Top News – Skema e opozitës për zgjedhjet…! Dy lista për të rrëzuar Edi Ramën në 25 prill
23/01 19:56
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 19:51
Top News – Zgjerimi i detit, shkak për luftë! Media gjermane shkruan për 12 miljet greke
23/01 19:45
Diskriminim gjinor me pagat/ Femrat duan arsimin më shumë. Meshkujt marrin pagat më të larta
23/01 19:42
Top News – 23 gjyqtarë nën hetim nga SPAK/ Disa u shkarkuan, të tjerë dhanë dorëheqjen
23/01 19:39
Korçë/ Rikthehen reshjet e borës. Kush shkon në fshatrat turistikë, të pajiset me gomat e dimrit e me zinxhirë
23/01 19:36
Projektet për Beratin/ Kryeministri Rama inspekton ndërtimin e rrugëve
23/01 19:22
Top News – Kujdes! Reshje shiu e vërshime uji/ Paralajmërimi i IGJEUM, ja 4 qarqet në rrezik
23/01 18:52
Top News – Covid 19, sërish shifra të larta/ 7 humbje jete dhe 786 raste të reja në 24 orë
23/01 18:50
Top News – Aksidenti horror në mes të Tiranës/ Policia mohon lidhjen e autorit me ndonjë zyrtar
23/01 18:49
Rama në Berat: Edhe stacioni i zjarrfikësve të qytetit që do rilindë krejtësisht
23/01 17:07
Në Urën Vajgurore/ Rama: Do mundësohet hapja e një pike promovimi e tregtimi të prodhimeve të zonës
23/01 16:47
Rama: Rruga e malit të Tomorrit po merr formë dita-ditës
23/01 16:37
Top News -Veliaj çon në gjykatë Grida Dumën/ Lejet në Bashkinë e Tiranës të pandikuara nga interesat
23/01 16:33
Top News – Reshje intensive gjithë fundjavën/ Pritet rritje të prurjeve të lumenjve
23/01 16:33
Top News – Grabitet pika e ‘Kredo.al’/ Tiranë, punonjësit u kërcënuan me armë
23/01 16:33
Top News – Punimet në by pass-in e Vlorës/ Do jetë gati para nisjes së sezonit veror
23/01 16:32
Top News – Vaksinat e COVAX mbërrijnë në prill/ Manastirliu-kemi parapaguar, jemi në grupin e parë
23/01 16:32
Top News – Investimet në zonën e Beratit/ Kryeministri Rama inspekton punimet në disa projekte
23/01 16:05
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 15:52