Top News – Emigrantët e Morias/ Transferohen në kampin e ri
17/09/2020 19:24

Policia në ishullin grek të Lesbosit, po transferon mijëra emigrantë dhe refugjatë nga kampi i shkrumbuar i Morias në një qytet të ri tendash aty pranë. 70 oficere femra me veshje mbrojtëse janë angazhuar me transferimin e grave dhe fëmijëve në kampin e përkohshëm Kara Tepe. Të mërkurën, katër azilkërkues afganë u akuzuan për zjarrin që shkatërroi Morian javën e kaluar. Një zyrtar i qeverisë tha se 1800 vetë ishin vendosur në kara tepe mëngjesin e të enjtes. Por shumë emigrantë dhe refugjatë nuk duan të qëndrojnë në lesbos duke shpresuar se do të shkojnë diku tjetër në evropë, ndoshta në gjermani. Më shumë se 12 mijë vetë i shpëtuan tmerrit në kamp dhe pjesa më e madhe e tyre kanë fjetur në kushte të vështira që atëherë, pa ushqim, pa ujë dhe një cati mbi kokë. Para hyrjes në kampin e përkohshëm, emigrantët testohen për koronavirusin. Agjencia e lajmeve reuters ka raportuar se 56 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me koronavirus dhe autoritetet po përpiqen ti mbajnë të infektuarit të izoluar.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53