Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01/2021 20:37

Hungaria është bërë vendi i parë në bashkimin evropian që jep miratimin paraprak për vaksinën ruse anti covid, Sputnik V. Të enjten, shefi i stafit i kryeministrit Viktor Orban, konfirmoi se si vaksina ruse ashtu edhe ajo e oxfordit dhe astra zenekës, kanë marrë dritën jeshile nga autoritetet e shëndetësisë. Ministri i jashtëm hungarez ka udhëtuar drejt moskës për bisedime të mëtejshme në lidhje me furnizimin dhe shpërndarjen e vaksinës. Rezultatet paraprake nga testimet e vaksinës Sputnik, kanë treguar rezultate premtuese. Zyrtarë hungarezë po ashtu kanë vizituar edhe Pekinin për bisedime me autoritetet kineze në lidhje me miratimin dhe shpërndarjen e menjëhershme të një milionë dozave të vaksinës Sinopharm, që përdoret aktualisht në serbinë fqinje. Kjo e fundit, kishte thënë muajin e kaluar se testimet e fazës së tretë të saj kishin treguar se vaksina ishte 79 për qind efikase, përqindje kjo më e ulët se ajo e Pfizer dhe Modernës. Por, kryeministri hungarez ka thënë se e vetmja mënyrë që vendi të plotësojë kërkesat për vaksinim, duke patur parasysh furnizimin e ngadaltë me vaksinat e pfizer dhe biontech, është duke blerë nga Rusia dhe Kina. Pamjet: AFP

Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50