Top News – Dyshime për ekstremizëm/ Francë, bastisen dhjetëra xhami
03/12/2020 21:53

Me dhjetëra xhami dhe salla lutjesh të dyshuara për lidhje me ekstremizmin islamik po bastisen në Francë. Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin njoftoi se disa prej tyre mund të mbyllen nëse zbulohet se inkurajojnë “separatizmin”. Operacioni vjen një javë përpara se të bëhet publik ligji I ri për luftën kundër ekstremizmin. Ai është një përgjigje ndaj sulmeve tronditësë të muajit tetor, përfshirë prerjen e kokës së mësuesit, Samuel Paty, akte këto për të cilat u fajësuan islamikët. Darmanin deklaroi se do të ketë kontrolle dhe mbikëqyrje speciale për 76 xhami dhe salla lutjesh, 16 prej tyre në rajonin e Parisit. Ai urdhëroi veprim të menjëhershëm në lidhje me 18 prej tyre, dhe kontrollet e para janë kryer tashmë. Në një postim në Twitter, ministri foli për një veprim masiv dhe të paprecedente në luftën kundër separatizmit. Inspektorët shtetërorë do të shqyrtojnë dhe financimin e tyre, lidhjet e imamëve e shkollat e mundshme Kuranike për fëmijët e vegjël, thotë Reuters. Laicizmi shtetëror konsiderohet I një rëndësie kyce për identitetin kombëtar të Francës, ku konsiderohet se hapësirat publike si klasa, vendet e punës apo ministritë, duhet të jenë të cliruara nga feja.

Top News – AstraZeneca `bllokadë` BE-së/ Refuzon bisedimet me bllokun europian
27/01 17:16
Top News – Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X
27/01 17:14
Top News – Për një aleancë më të forte/ Biden-Stoltenberg, SHBA e angazhuar ndaj NATO-s
27/01 16:44
Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39