Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10/2021 14:56

Policia po kërkon për shoferin e një furgoni në austri që u gjet me rreth 30 persona të ngjeshur në një hapësirë të vogël, dy prej të cilëve të pajetë. Emigrantët u gjetën të vdekur në furgonin që u ndalua në një pikë kalimi kufitar me hungarinë. Ushtria kontrolloi mjetin për të cilin pati dyshime dhe zbuloi 26 persona brenda tyre si edhe dy të pajetë. Të gjithë emigrantët ishin nga siria sipas të dhënave paraprake. Shoferi i furgonit ishte larguar me shpejtësi dhe aktualisht është në kërkim. Austria ka parë së fundmi një fluks në rritje emigrantësh në kufijtë e saj lindor dhe jugor, dhe ka shtuar kontrollet që nga korriku. Ndërkohë që nga fillimi i vitit, 250 trafikantë emigrantësh janë arrestuar. Lindja e vendit ka qenë skenë e një drame të ngjashme edhe pak vite më parë. më 27 gusht të 2015-ës, 71 emigrantë të paligjshëm nga siria, iraku dhe afganistani, mes të cilëve tre fëmijë dhe një foshnje, humbën jetën të mbytur në një kamion ku ata ishin fshehur nga trafikantët. Ata u zbuluan në austri por kishin vdekur në anën tjetër të kufirit. Rreth katër vite më vonë, gjykatat hungareze dënuan trafikantët me burg të përjetshëm.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54