Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05/2022 16:01

Qindra lituanezë po bëhen bashkë për të blerë një dron të avancuar ushtarak për ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, në një dëshmi solidariteti me një vend që ashtu si ata ka qenë dikur nën diktatin e Moskës. Rreth 3 milionë euro janë mbledhur në vetëm tre ditë, nga pesë milionë eurot që nevojiten. “Para se lufta të fillonte askush nga ne nuk e imagjinonte se do ta shihte veten duke blerë armë. Por tani kjo është dicka normale. Dicka që duhet bërë që bota të bëhet më e mirë”, thotë Agne Belickaite, 32 vjec, që dërgoi 100 euro në llogari sapo mësoi për të. “Unë kam dhuruar para për të blerë armë për ukrainën edhe më herët dhe do ta bëj këtë deri në fitoren e saj”, vijoi ajo duke shtuar se ishte e motivuar pjesërisht edhe për shkak të frikës se Rusia mund të sulmojë edhe Lituaninë ahstu sic bëri me Ukrainën. Droni ka rezultuar shumë efikas kundër forcave ruse më herët në konfliktet në diri dhe libi dhe blerja e tij po menaxhohet nga ministria lituaneze e mbrojtjes që tha se planifikonte të dërgonte një shkresë zyrtare në turqi, javën e ardhshme. Ukraina ka blerë më shumë se 20 dronë Bajraktar TB2 nga Turqia dhe ka porositur edhe të tjerë.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26