Top News – Dronë kamikazë mbi çisternat e naftës / Dora e Iranit pas sulmeve, zemërohen Emiratet
17/01/2022 15:32

Një sulm me dronë në Abu Dhabi, ka bërë që tre cisterna nafte të shpërthenin në aeroport. Përgjegjësia për sulmet është marrë nga rebelët Houthi të jemenit, të cilët mbështeten nga Irani i cili i ka furnizuar edhe me dronë kamikazë. Policia e Abu Dhabit tha se tre cisterna kishin shpërthyer në zonën industriale Musaffah, afër depozitave të një kompanie naftënxjerrëse. Po ashtu një zjarr shpërtheu në një kantier ndërtimi në aeroportin ndërkombëtar të Abu Dhabit. “Hetimet paraprake kanë zbuluar pjesë të një mjeti të vogël fluturues që mund të ketë qenë një dron, në të dyja vendngjarjet, dhe mendohet se ky ka qenë shkak i shpërthimit dhe zjarrit – tha policia në një deklaratë. Emiratet e bashkuara arabe janë në luftë në Jemen që nga 2015 si pjesë e koalicionit të udhëhequr nga arabia saudite që ka në shënjestër rebelët Houthi pasi grupi hyri në kryeqytetin e vendit. Houthit dëbuan nga kryeqyteti i jemenit Sanaa, qeverinë e njohur ndërkombëtarisht, në fund të 2014-ës, duke bërë që koalicioni të ndërhynte. Rebelët thonë se sulmi pason një marrëveshje mes emirateve dhe arabisë saudite dhe premtuan akoma më shumë sulme. Një raport i kohëve të fundit ka treguar se Irani ka blerë në fshehtësi pjesë për dronët vrasës nga Kina dhe ia ka shitur ato milicive të mbështetura nga teherani për të kryer sulme terroriste mbi objektivat perëndimore. Vec Jemenit, këto makina vrasëse janë dërguar nga Irani edhe në Siri, Irak e Liban.

Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30