Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09/2020 22:00

Dhjetëra migrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika kanë ngritur tenda jashtë Suboticës, qytet në veri të Serbisë, me synimin për të kaluar fshehurazi kufirin e afërt me Hungarinë që çon për në Evropën Perëndimore. Sipas Qendrës së Mbrojtjes së Azilit, ka rreth 1.000 migrantë në provincën veriore të Vojvodinës që përpiqen të kalojnë në vendet fqinje duke përfshirë Rumaninë dhe Hungarinë, për në pjesët më të pasura të kontinentit. Rreth 1000 migrantë të tjerë ishin në Beograd, shumë prej tyre qëndronin në ajër të hapur në parqe ose në brigjet e lumenjve para se të lëviznin gjithashtu në veri drejt kufirit. "Ne kemi 150 migrantë që hyjnë në vend nga jugu çdo ditë," tha Rados Gjuroviç, drejtori ekzekutiv i qendrës. Migrantët vendoseshin në radhë për bukën që shpërndahej nga vullnetarët, por pak, nëse kishte, mbanin maska pavarësisht nga pandemia e koronavirusit, raporton Reuters. Svetlana Palic, zëdhënëse e komisionit të qeverisë për refugjatët, tha se numri i përgjithshëm i migrantëve në Serbi ështe rreth 30% më i lartë nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Javën e kaluar, Bashkimi Evropian nisi diskutimin e një plani për të rishikuar rregullat e migracionit që e kanë ndarë bllokun prej kohësh, duke përfshirë një element që do të detyronte de facto secilin shtet të pranonte një numër refugjatësh. Polonia dhe Hungaria janë kundër masave të tilla. Serbia ishte një pikë kyçe për migrantët më 2015, kur më shumë se një milion njerëz që ikën nga luftërat dhe varfëria në Lindjen e Mesme dhe Azi u futën në brigjet e BE-së, duke nxitur ndjenjat e ekstremit të djathtë.

Anglia hyn në izolim 1 mujor/ Konferenca e pazakontë e Johnson që njofton karantinën e dytë
31/10 20:00
Turqi, viktimë një shqiptare e Kosovës/Operacionet nën rrënoja, 37 të vdekur dhe mbi 880 të plagosur
31/10 19:39
Top News – Turqi, tërmeti tragjik/ Rritet bilanci i viktimave në Izmir
31/10 19:00
Top News – Halloween i ‘kufizuar’/ Në kushtet e pandemisë globale
31/10 18:41
Top News – Kundër Trump e Macron/ Zemërimi i këpucarit palestinez
31/10 18:40
Top News – Martesë në distancë… Ceremonia zhvillohet në skype
31/10 18:38
Top News – ‘Ngecën’ ne lavatriçe/ Zjarrfikësit shpëtojnë tre burra
31/10 18:37
Top News – Rekord infektimesh/ SHBA, 94 mijë raste të reja
31/10 18:36
Top News – ‘B1’ për Shqipërinë/ Moody’s konfirmon vlerësimin
31/10 18:31
Top News – Miliona, si klandestin! Dikur shqiptarët, tani sirianët!
31/10 18:28
Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Boris Johnson përkulet para shkencëtarëve, çdo gjë mbyllet nga e mërkura deri më 1 dhjetor
31/10 15:51
Top News – Pak dite para zgjedhjeve/ Trump e Biden ‘ndezin’ fushatën
31/10 14:49
Top News – Komisioni Evropian/ Procedurë ndëshkimi për Hungarinë
31/10 14:47
Top News – Power Rangers sexy/ Kylie Jenner vishet për Halloween
31/10 14:41
Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16