Top News- Divorc pas 27 vitesh/ Bill dhe Melinda Gates marrin vendimin drastik
04/05/2021 14:06

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates dhe bashkëshortja e tij, filantropiste po ashtu, Melinda, njoftuan se ata do të divorcohen pas plot 27 viteve martesë. Njoftimi nga një prej cifteve më të pasur në botë, me një pasuri që vlerësohet se shkon në 130 miliardë dollarë, u bë përmes një deklarate të përbashkët në Tëitter. “Pas shumë vitesh bashkë, pas shumë idesh dhe shumë pune në marrëdhënien tonë, ne kemi marrë vendimin ti japim fund martesës sonë”, thanë ata. Deklarata nënvizonte se ata do të vazhdonin punën e përbashkët në fondacionin Bill & Melinda Gates, fondin masiv të bamirësisë që financon programe në shëndetin publik, barazinë mes gjinive, edukimin dhe kauza të tjera. Ne vazhdojmë të ndajmë besimin tek misioni ynë dhe do të vazhdojmë të punojmë së bashku në fondacion, por ne nuk besojmë se mund të rritemi bashkë si një cift në fazën e ardhshme të jetës sonë”. Njoftimi vjen dy vite pas divorcit të themeluesit të Amazon Jeff Bezos, aktualisht njeriu më i pasur në botë, dhe bashkëshortes së tij, MacKenzie. Bill Gates, 65 vjec, ishte adoleshent kur nisi të ngrinte atë që do të bëhej kompania me më shumë vlerë në botë dhe ka qenë për një kohë njeriu më i pasur në botë dhe filantropisti më i njohur po ashtu. Ai u dorëhoq si shef ekzekutiv i Microsoft, në 2008, për ti dedikuar më shumë kohë filantropisë dhe më pas la edhe bordin duke mbajtur vetëm titullin e themeluesit dhe këhsilltarit teknologjik. Melinda gates, 56 vjec, u martua me të shoqin në 1994, kur ajo punonte në kompaninë teknologjike. Ata kanë së bashku tre fëmijë.

Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11
Top News – Miss Universi 2021/ Përfaqësuesja e Meksikës rrëmben kurorën
17/05 15:27
Top News – Vaksina në formë pilule/ Fauçi konfirmon-po punojmë me pfizer, vjen shpejt
17/05 15:26
Top Channel/ OBSH jep alarmin: Puna me orar të zgjatur, mund “t`ju vrasë”!
17/05 15:15
Top Channel/ Pas valës shkatërrimtare të Covid, Indisë i afrohet cikloni “përbindësh”
17/05 15:14
Top New – Kanali i suezit me dy korsi/ Nis zgjerimi i udhës së rëndësishme detare
17/05 14:56
Top Channel/ Asnjë vdekje nga varianti Indian, ekspertët: vaksina mbron 97%!
17/05 14:29
Top Channel/ Bill Gates i dalin “të palarat”, përse e larguan nga këshilli drejtues
17/05 14:28
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, grabitësit informacione për 100 mijë euro në banesë
17/05 14:06
Top News – Pas njoftimit të ndarjes…/ Bill Gates nën akuza për tradhëti bashkëshortore
17/05 13:12
Top News – Lufta kundër terrorizmit/ SHBA dhe Pakistani bashkojnë forcat
17/05 13:11
Top News – UNICEF i bën apel G7-ës/ Dhuroni vaksina për vendet e varfra
17/05 13:09
Top News – Sikur të mos mjaftonte covidi…/ Një ciklon i tmerrshëm kërcënon tani Indinë
17/05 13:09
Top News – Orët e gjata të punës/ Studimi i OBSH-vrasin 745 mijë njerëz në vit
17/05 12:23