Top News – ‘Dilni kur të doni dhe pa maska’/ Franca heq detyrimin e maskave dhe orën policore
16/06/2021 20:39

Franca do të shfuqizojë detyrimin për mbajtjen e maskës në ambiente të jashtme dhe do të heqë orën policore, e cila zgjat tash e tetë muaj, si masë për frenimin e koronavirusit. Vendimi për maskën vlen nga nesër, ndërsa për orën policore nga e diela. Kryeministri Jean Castex tha se situata në Francë është duke u përmirësuar shumë më shpejt sesa pritej dhe se francezët janë duke përjetuar “një kthim në jetën normale”. Castex tha se është “lajm shumë i mire” që ora policore do të hiqet 10 ditë më herët sesa planifikohej. “Veshja e maskës do të mbetet e detyrueshme vetëm në vende të mbushura me njerëz, të tilla si tregjet në rrugë dhe stadiumet,” tha ai. Gjatë javëve të fundit, Franca është duke regjistruar mesatarisht 3,900 raste me koronavirus në ditë. Në kulmin e muajve mars dhe prill, ky vend ka regjistruar mbi 35,000 raste të reja në ditë. Mbi 58% e popullsisë së rritur të Francës ka marrë së paku një dozë të vaksinës kundër koronavirusit. Të martën, vaksinimi është hapur edhe për fëmijët e moshave 12-18 vjeç. Franca ka regjistruar gjithsej 110,563 viktima nga koronavirusi - një nga shifrat më të larta në Evropë.

Top News – Guvernatori i NY kreu ngacmim seksual/ Prokurorja e Nju Jorkut-Cuomo ka prekur disa gra
03/08 22:44
Top News – Sulm me armë zjarri në Suedi/ 3 të plagosur rëndë nga të shtënat në mes të ditës
03/08 22:39
Top News – Lituania, PO forcës ndaj emigrantëve/ BE-Lukashenko do që të dyndet Evropa me migrantë
03/08 19:13
Top News-Si kurrë më parë/Barack Obama festë madhështore për ditëlindje
03/08 19:13
Top News-E ekzekutoi me plumb në ballë/ Detaje të reja nga vrasja makabre në sy të fëmijëve
03/08 18:23
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 18:21
Top News – Arrestohet 79-vjeçarja/ Bosja e trafikut të drogës në Portugali
03/08 18:01
Top News – Është dashuri e vërtetë / Na tallin por s’na intereson-përmasat s’kanë rëndësi
03/08 17:51
Top News – Vuçiç padit veten… / Do të pastrohet nga ‘lidhjet’ me mafiozin Belivuk
03/08 15:48
Top News – Torturoi edhe gra shtatzëna…/ Sot u betua si president i ri i Iranit
03/08 15:47
Top News – Sherri për një femër/ Shqiptari plagoset me thikë nga një italian
03/08 15:42
Top News – Luftanija gjermane drejt Kinës… / Hera e parë në dy dekada, mes tensioneve me Pekinin
03/08 15:39
Top News – Spektakël drite në hapësirë / Shkencëtarët shohin dritë pas një vrime të zezë
03/08 15:34
Top News – Ekzekutoi ushtarakun e lartë / Kishte kritikuar urdhërin e Kim Jong Un
03/08 15:16
Top News – Wuhani sërish në panik / Testohet e gjithë popullata pas rishfaqjes së virusit
03/08 15:15
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 14:53
Top News – Avionët e Putinit në Detin e Zi / SHBA: Na provokojnë që të qëllojmë të parët
03/08 13:53
Top News-Nuk ka shkelur në të për 20 vite/Vëllai i Bin Laden nxjerr në shitje shtëpinë e tij
03/08 13:50
Top News – Forcat speciale britanike gati për aksion, do godasin militantët që sulmuan çisternën
03/08 13:43
Top News – Burra më shumë se gra / Raporti do ndryshojë në mënyrë dramatike në 2030
03/08 13:42