Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12/2021 14:44

Ushtarë me uniforma mes plazhistëve mund të shiheshin në plazhet e Cancunit të dielën ndërsa roja kombëtare meksikane, u dislokua për të mbrojtur turistët nga një valë në rritje e dhunës së karteleve që ka marrë disa jetë njerëzish, përfshirë edhe turistë. Një batalion prej rreth 1500 ushtarësh u vendos në qytetet turistike dhe nisën patrullimin në plazhe. Foto impresionuese i tregonin ata të armatosur dhe ndërsa vuanin jo pak nën diellin e ngrohtë, në kontrast të dukshëm me plazhistët që shijonin kohën e nxehtë. Batalioni i sigurisë së turistëve i rojës kombëtare, u prezantua nga presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador më 17 nëntor, pas disa incidenteve që dëmtuan imazhin e rajonit, përfshirë vrasjen e dy turisteve femra, njëra prej të cilave jetonte në San hoze në Kaliforni. Një ekip prej 15 vrasësish me pagesë vrau liderët e dy bandave rivale në një plazh të Cancunit. Sulmi në mes të ditës detyroi turistët dhe punonjësit të kërkonin shpëtim në hotel para se bandat e armatosura të largoheshin me skafe. Të paktën 21 mijë persona janë vrarë që nga shtatori në incidente të dhunshme të lidhura me organizatat kriminale, sipas të dhënave të qeverisë.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50