Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Bajrami: Pa njohje reciproke, nuk ka normalizim
14/06/2024 13:13

Agron Bajrami, ambasadori i Kosovës në Bruksel, ka reaguar pas deklaratës së homologut të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, se Serbisë nuk do t’i kërkohet njohja e pavarësisë së Kosovës për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian. Në një postim në rrjetin social X, ambasadori Bajrami shkruan se qëllimi i Dialogut të Brukselit të udhëhequr nga BE është të arrihet normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai shton më tej, se pa njohje reciproke, nuk mund të ketë normalizim. Më herët, edhe Gjermania ka bërë me dije se qëndron në të njëjtën linjë, se është e paimagjinueshme që dy vende që nuk e njohin njëra-tjetrën të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian. Rruga drejt BE-së për Kosovën dhe Serbinë, vijon pas zbatimit të plotë të marrëveshjeve të Ohrit dhe Brukselit prej të dy palëve.

Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33
Top News/ Fëmija autik ndërroi jetë në makinë/ Gjykata lë të lirë dy prindërit shqiptarë në Greqi
18/07 10:49
Top News/ Serbia po pret mundësinë. Lëshohet alarmi, Beogradi skenar për sulm në Veri
15/07 20:17
Top News/ SHBA e shqetësuar nga qeveria Kurti / Hovenier: Të pakënaqur me disa zgjidhje politike
15/07 16:08
Top News/ Lënë djalin autik në makinë/ Humb jetën, arrestohet çifti shqiptar në Greqi
15/07 13:46
Top News/ Policia malazeze ‘blindon’ Gjukanoviçin / Shtohen masat e sigurisë pas lajmit për atentat
14/07 14:48
Top News/ Trump bën një rajonin/ Osmani, Kurti e Vuçiç dënojnë atentatin
14/07 13:04
Top Channel/ Vjehrri plagos dhëndrin/ Athinë, një shqiptar u dhunua me qytën e pistoletës
14/07 11:49
Top News/ Përleshje mes tifozëve në Greqi, tre të plagosur dhe mbi 70 persona të shoqëruar
13/07 20:02
Top Channel/ Të shtënat me armë pranë stadiumit Panathinaikos në Greqi, gëzhojat të përhapura kudo
13/07 19:44
Top Channel/“Paguan mafien serbe të më vrasin”, ish-presidenti malazez: Një zyrtar nga Kosova më tha…
13/07 17:40
Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34