Top News-Dhe mendonim se Covidi ishte keq…!200 persona në 27 vende, dyshime për “linë e majmunëve”
21/07/2021 22:18

Zyrtarët po monitorojnë 200 persona, në 27 vende të botës, për ekspozim ndaj lisë së majmunëve pasi kishin hyrë në kontakt me një burrë në Dallas, që e kishte marrë sëmundjen gjatë një udhëtimi në Nigeri. Burri, emri i të cilit nuk është bërë publik, po kthehej nga Lagosi dhe kishte ndaluar në Atlanta, të Xhorxhias, më 8 dhe 9 korrik, gjatë rrugës për në Teksas, thuajse një javë para se të diagnostikohej me sëmundjen e rrallë. Lia e majmunëve shkakton një acarim therës të lëkurës dhe simptoma ethesh të ngjashme me gripin. Ajo mund të transmetohet përmes stërkalave dhe lëngjeve trupore. Pasi u diagnostikua, burri u vendos në izolim në një spital ku autoritetet thanë se ai është në gjendje stabël. Zyrtarët e CDC thanë se po punojnë me shtetin dhe me zyrtarët lokalë të shëndetësisë për të monitoruar ata që kanë hyrë në kontakt me pacientin dhe po i ndjekin ata në baza ditore deri në fund të muajit. Sidoqoftë, deri më tani nuk ka patur raste të tjera të lisë së majmunëve. Personat nën monitorim janë ata që kanë qenë pranë pacientit ose që kanë përdorur të njëjtin tualet me të në avionin me të cilin kishte udhëtuar.

Top News-Amazon gjobitet me 746 milionë euro/BE e akuzon për keqpërdorimin e të dhënave personale
31/07 22:10
Top Channel/ 19 shqiptarë kthehen nga Siria/ 5 gra dhe 14 fëmijë mbërrijnë të dielën në Shqipëri
31/07 21:53
Top News-Boris Johnson sërish baba/Çifti kryeministror në pritje të fëmijës së dytë
31/07 21:50
Top News-Vendi në ‘luftë’ me flakët/ Shkon në 6 numri i viktimave në Turqi
31/07 21:50
Top News-Franca nuk gjen qetësi/Përsëri protesta kundër pasaportës shëndetësore
31/07 21:49
Top News-Ndjekje si nëpër filma/Angli, arrestohet shqiptari me 40 mijë paund në makinë
31/07 21:48
Top Channel/ Tuma me trupa të lashtë para-hispanikë gjendet në gërmimet në Kolumbi
31/07 21:27
Top Channel/ Policia patrullon në Sydney kundër protestave anti-kufizime
31/07 21:26
Top Channel/ Izolohet kompleksi rezidencial në Pekin prej vatrës së koronavirusit
31/07 21:26
Top News – Macron ‘pozon’ pa dashje si Hitleri/ Presidenti padit pronarin e biznesit të reklamave
31/07 21:22
Top Channel/ Greqia do mbyllë ishujt/ Çdo ditë 3 mijë infektime të reja
31/07 20:34
Top News-Mbi 160 vatra zjarri në Itali/Pjesa më e madhe dyshohet se janë të qëllimshme
31/07 20:26
Top News – Mbi 4 mijë të infektuar në një ditë/ Numri më i lartë që nga nisja e pandemisë, në Tokio
31/07 20:09
Top News – Na kanosen variante më vdekjeprurëse/ OBSH-Ta ndalim Covid 19 përpara këtyre mutacioneve
31/07 20:07
Top News – E shoqja tenton ta shtypë me makinë/ Pasi u grindën, gruaja provoi 3 herë ta përplasë
31/07 20:06
Top News – Vaksinimi, detyrim për gratë shtatzëna/ SHBA- kështu ulet rreziku për nënën dhe fetusin
31/07 19:47
Top News – Zbulimi i kancerit nga urina/ ‘MIT’ krijon mjetin diagnostikues me nanogrimca
31/07 19:46
Top Channel/ Temperatura të larta në Arktik, shkrihen brenda ditës 22 gigatonë akull
31/07 16:35
Top News – U pa në momente intime me sekretaren/ Britani, ish-ministri largohet nga shtëpia
31/07 15:17
Top News – Të rinjtë sfidojnë shiun/ Britanikët festojnë në rrugët me shi
31/07 15:07