Top News – Dentistët kundër Covid-19/ Argjentinë, krah mjekëve në betejë
11/08/2020 14:48

Ata nuk janë doktorë por dentistë, të cilët kanë vendosur që të mos qëndrojnë duarlidhur, pa bërë asgjë, në një kohë kur pandemia vazhdon të përhapet në kryeqytetin argjentinas, por të dalin nëpër rrugë dhe të zbulojnë rastet pozitive të Covid-19, në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit në Buenos Aires. “Ne i përkasim sistemit shëndetësor. Nuk jemi doktorë, jemi dentistë, por jemi pjesë e këtij sistemi ndaj unë nuk do të qëndroj në shtëpi pa bërë asgjë. Duhet të dal jashtë dhe të ndihmoj, të bëj diçka”, shprehet një dentiste. Autoritetet e qytetit kanë filluar një program të gjatë për gjurmimin e rasteve dhe kontakteve, dhe në kuadër të tij, dentistët vullnetarë, shkojnë shtëpi më shtëpi për të kërkuar të infektuar të mundshëm. Ata thonë se kjo është stresuese, pasi nuk është një punë e lehtë. Duhet shumë kujdes për të qëndruar i shëndetshëm dhe për të mos u infektuar. Por kjo nuk i ndalon ata.

Top News – “Shkeli marrëveshjen”/ BE, gjyq Londrës për Brexit
01/10 15:49
Top News – Protesta në Stamboll/ Ndaj trajtimit te ujgurëve në Kinë
01/10 15:40
Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top News – Luftoi fort/ Modelja e njohur humbet fëmijën
01/10 13:49
Top News – Roli që i ndryshoi jetën/ Julia Roberts- ishte për një tjetër
01/10 13:46
Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04