Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ Vorë, abuzim me fondin e tërmetit
28/09/2020 22:12

Astrit Gjoka është pronar i një trualli dhe ndërtimi të regjistruar në hipotekë, por banesa është zaptuar sipas tij nga dy vëllezërit Kepi, njëri ish kreplaku i Kodër Prezës, dhe tjetri punonjës i bashkisë Vorë. Banesa është dëmtuar nga tërmeti dhe dy vëllezërit pa asnjë titull pronësie kanë aplikuar për dëmet e banesës. Dëme që sipas bashkisë i përkasinë kategorisë D5, dhe vlera arrin deri në 50 milionë lekë të vjetra. Keshtu tregon per ‘Fiks Fare’, Astrit Gjoka, i cili zotëron certifikatën e pronësisë së truallit dhe kartelën e pasurisë ku është i përfshirë edhe ndërtimi. Sipasj tij, zotërinjtë që e kanë zaptuar kanë aplikuar për leje legalizimi, por u është pezulluar. Por mos pasja e asnjë lloj titulli pronësie mbi objektin nuk i ka penguar ata që të aplikojnë për dëme nga tërmeti pranë Bashkisë Vorë. Nga D2, që ishte në fillim sipas Astrit Gjokës, dhe që kishte vetëm meremetime që rregullohen me 2,5 milon lekë të vjetra, dëmtimet çuditërisht janë rivlerësuar si D5 ku dëmi shkon deri në 25 milion lekë të vjetra për secilin. Sipas tij policia dhe ASHK ku ai është ankuar i kanë nisur letra urgjent për kërkesë përgjegjëses, por ajo deri më sot nuk i është përgjigjur askujt. Ajo sipas tij refuzon ta takojë dhe dosjet që ai ka dorëzuar nuk gjenden në bashki. Përgjegjësja e rindërtimit e Bashkisë Vorë refuzon të marrë dokumentet e pronarit për dëmet e tërmetit dhe pranon aplikimet e dy personave zaptues të cilëve u është pezulluar leja e legalizimit dhe nuk gëzojnë asnjë titull pronësie. Fiksi u interesua pranë Bashkisë Vorë, por aty gazetares i mbyllej dera per te marre informacionin e kerkuar.

7 viktima dhe 241 raste të reja/ Hapet spitali “Covid-3”, shtrohen pacientët e parë
31/10 19:40
Top News – Ndëshkohen të pabindurit/ 765 gjoba për qytetarë pa maska
31/10 18:32
Top News – Covid 19, bilanc tragjik/ 7 viktima dhe 241 raste të reja
31/10 18:30
Top News – Morën peng një person/ Himarë, në pranga 3 pengmarrësit
31/10 18:29
Shkelja e rregullave anticovid/ Gjobiten 765 qytetarë me 3 mijë lekë e 3 administratorë lokalesh me 3 mln lekë
31/10 17:19
Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Top News – Shtimi i infektimeve/ Edhe Kosova me masa të reja
31/10 16:44
Top News – Pas deklaratave të Bashës/ Reagon komiteti teknik i eksperteve
31/10 16:41
Top News – Pandemia jashtë kontrolli/ Basha-shifrat fiktive, pak testime
31/10 16:39
Top News – Rama ka frikë zgjedhjet/ Kryemadhi-Meta s’bën kopromis për të
31/10 16:36
Gjurme Shqiptare sonte
31/10 16:08
Frika e infektimit nga Covid-19 Pacientet shkojnë në QSUT vetëm kur e kanë shume të domosdoshme
31/10 16:07
Poeti i parë laureat/ Rudolf Marku do të jetë për një periudhe 2-vjeçare
31/10 16:06
Korsi dedikuar biçikletave/ Protesta e të rinjve në Durrës, investimet e reja nuk i parashikojnë
31/10 15:54
Greqia shtrëngon masat! Vendi ndahet në 2 zona, çfarë pritet të ndodhë
31/10 15:44
Hapet spitali “Covid-3”/ Shtrohen 6 pacientët e parë, dje u tejmbushën “Covid 1” dhe “Covid 2”
31/10 15:40
“Këlysh Blloku”/ Rama i kundërpërgjigjet Metës: President lolo, i ka lëshuar pëllumbat
31/10 15:40
Veliaj-demokratëve: Distancohuni nga Lulzim Basha, bashkohuni me ne!
31/10 15:39
Një shqiptar u plagos në Samos/ 14 vjeçari u dërgua në spitalin e Athinës
31/10 15:21
Pandemia, skandali në burgje/ Nuk zbatohet ligji për 300 të dënuar me probleme të shëndetit mendor
31/10 15:21