Top News – Demokratët mbyllin argumentet: Dënoni Trump, ndryshe do sulmojë kongresin sërish
12/02/2021 12:15

Demokratët kanë përmbyllur argumentimet e tyre me të cilat treguan se Donald Trump nxiti sulmin mbi kongresin amerikan duke paralajmëruar se ai do ta bëjë këtë sërish nëse nuk dënohet. Prokurorët përdorën fjalët e vetë protestuesve për të lidhur Donald Trump me dhunën ndërsa argumentuan se trazirat e muajit të shkuar kanë shkaktuar po ashtu një dëm afatgjatë. Demokratët prezantuan edhe raporte nga policia, stafi, zyrtarët e inteligjencës dhe mediat e huaja për të mbështetur pretendimin e tyre. Ekipi i mbrojtjes i ish presidentit do të fillojë tani paraqitjen e argumenteve të tij. Dhoma e përfaqësuesve e udhëhequr nga demokratët miratoi muajin e shkuar vënien e Trump nën hetim, duke e akuzuar atë se kishte nxitur dhunën në ndërtesën e Kapitolit më 6 janar. Ligjvënësit nga dhoma e përfaqësuesve ia përcollën rastin senatorëve për gjykim. Avokatët e Trump kanë argumentuar se ai ka shfrytëzuar të drejtën e tij për lirinë e fjalës kur pretendoi se zgjedhjet e nëntorit të kaluar ishin të manipuluara. Tani në senat nevojitet një shumicë prej dy të tretash për të dënuar Trump, në senatin e ndarë në mënyrë të barabartë me 100 vende, por fajësimi i tij nuk ka shumë gjasa pasi një shumicë e senatorëve republikanë deri më tani i kanë qëndruar besnikë atij. Nëse Trump dënohet, sidoqoftë, senati do të mund të votonte për ta ndaluar atë të merrte një post publik sërish.

Top News- Putin shkon në kufi me Ukrainën!/Presidenti në urën e Krimesë me makinën luksoze
05/12 20:42
Top News- Gjermania drejt një superfuqie ushtarake/ Armatoset deri në ‘dhëmbë’ me avionët f-35!
05/12 20:15
Top Channel/ Rusia sulm masiv me raketa në Ukrainë, vendi në errësirë. Putin zbarkon në Krime
05/12 19:36
Top Channel/ OKB kritikon Braverman: Qasja për azil nuk mund të kushtëzohet nga kombësia
05/12 19:33
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top Channel/ Kroacia në ‘këmbë’, alarm për bombë në disa vende
05/12 18:38
Top News- Fundi i luftës me ikjen e Putin/ Paralajmërimi i ruses që fitoi Nobelin e Paqes
05/12 17:38
Top News-Ndryshimi drastik i të dashurës së Putin/Alina, e apasionuar pas operacionet plastike
05/12 17:35
Top News-Balenciaga nuk ‘merr mend’/Shtëpia e modës kërkon 25 milionë dëmshpërblim
05/12 17:34
Top News – Italia sulmohet nga hakerat… / Vendi në alarm, sulme ruse mbi institucionet
05/12 15:36
Top News – Erdogan ‘merr frymë lirisht’ / Inflacioni bie për herë të parë në më shumë se një vit
05/12 15:30
Top News – Volodimir Zelenski, ‘njeriu i vitit’ / Financial Times: Një Churchill i kohëve moderne
05/12 15:26
Top Channel/ Gjermania “në alarm”: Deri në 2070 -tën, do të ketë “vetëm” pleq!
05/12 15:24
Top News – 130 predha si kërcënim për Seulin / Koreja e Veriut paralajmëron SHBA dhe Korenë e Jugut
05/12 15:21
Top News – Rikthehet hija e Luftës së Ftohtë! Scholz: Të mos lejojmë ndarjen e re të botës në blloqe
05/12 15:11
Top Channel/ Indonezi, fshatrat mbulohen nga hiri pas shpërthimit vullkanik!
05/12 15:10
Top Channel/ Kriza pllakos Bordonë, prodhuesit e verës: “Do heqim dorë nga vreshtaria”!
05/12 15:08
Top Channel/ Jo “fushë me lule”? Punësimi në Gjermani: 4 në 5 vetë hasin probleme!
05/12 14:20
Top News – SHBA ‘flet’ me Kinën… Linjat e komunikimit të hapura, por tensionet mbeten
05/12 12:32