Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08/2020 12:46

Një raport i publikuar të mërkurën tregon se 2019 ishte një tjetër vit ekstremesh për klimën e tokës duke sjellë edhe një panoramë të zymtë të realitetit për ngrohjen globale. Vitin e kaluar u panë zjarre shkatërrimtare në Australi, rajone të shumta përfshirë Evropën, Japoninë, Pakistani dhe Indinë përjetuan valë vdekjeprurëse të nxehti. Thuajse 100 ciklonë tropikalë shkaktuan kaos. Akullnajat dhe akujt në dete vazhduan të shkriheshin me nivele shqetësuese dhe thatësira e përmbytje shkatërruan të mbjellat dhe infrastrukturën. Mes përfundimeve të raportit Gjendja e klimës në 2019, publikuar nga shoqëria amerikane meteorologjike, ishte edhe ai sipas të cilit 2019 ishte mes viteve më të nxehta të regjistruar ndonjëherë; se gazrat që shkaktojnë efektin serë në atmosferën e tokës ishin në nivelet më të larta të regjistruara dhe se kjo dekadë është më e nxehta që kur regjistrimi i të dhënave ka filluar në mes të viteve 1800.

Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40