Top News – Çudia Japoneze/ U shpik llampa që vret koronavirusin
22/09/2020 20:25

Prodhuesi kryesor i llampave ne Japoni, Ushio Inc. thote se ka shpikur një llampë me rreze ultravjolet e cila mund të vrasë koronavirusin pa dëmtuar shëndetin e njeriut. Sipas Japantimes, llampa UV Care 222, që është e para e këtij lloji në botë, u krijua në bashkëpunim me Universitetin e Columbias. Ajo pritet të përdoret për dezinfektim në hapësira me shumë lëvizje, ku rreziku I infektimit është I lartë si në autobusë, trena, ashensorë dhe në zyra. E përditeshmja thotë gjithashtu se llampat UV janë përdorur gjerësisht si një mjet efektiv sterilizimi, sidomos në industrinë mjekësore dhe atë të përpunimit të ushqimit. Por rreze të tilla, në formën e zakonshme nuk mund të përdoren gjerësisht në ambjente me njerëz pasi shkaktojnë kancer të lëkurës dhe probleme me sytë. Llampa e re e Ushio, megjithatë, lëshon rrezet UV me një gjatësi vale 222 nanometra, në krahasim me gjatësinë e valës konvencionale 254-nanometër, duke i bërë ato vdekjeprurëse për mikrobet, por të padëmshme për njerëzit.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15