Top News – Covid prek `edhe të paprekshmit`/ Infektohet presidenti sirian dhe e shoqja
08/03/2021 22:25

Bashar al Assad arriti t`i mbijetonte konfliktit të ashpër të brendshëm në vend dhe rebelimit që synoi përmbysjen e tij. E ndërsa Siria ende përballet me pasojat shkatërrimtare të luftës, ajo nuk i ka shpëtuar as makthit të pandemisë. Koronavirusi së fundi ka prekur edhe vetë presidentin sirian dhe të shoqen. Në një deklaratë nga zyra e Assadit theksohet se të dy rezultuan pozitivë në testet për koronavirus të cilat i kryeh pasi shfaqen simptoma të lehta të sëmundjes. Assad, 55-vjeçar dhe Asma, 45-vjeçare do të kthehen në punë pasi të kalojnë dy apo tre javë të izoluar në shtëpi. Gjendja e tyre shëndetësorë paraqitet e qëndrueshme. Siria u përfshi në luftë civile pas protestave fillimisht paqësore të marsit 2011. Zyrtarisht deri më tani janë regjistruar 16,000 persona të infektuar me koronavirus, në zonat që kontrollon qeveria, si dhe 1,063 viktima, por besohet se shifrat reale janë shumë të larta se kaq. Ekzekutivi sirian thotë se ka siguruar vaksinat nga një shtet mik, por ka dhënë emër. Sakaq kanë qarkulluar raporte se Izraeli ka paguar Rusinë 1.2 milion dollarë për t’i ofruar Qeverisë siriane vaksina kundër koronavirusit, në kuadër të marrëveshjes që ka garantuar lirimin e një gruaje izraelite të mbajtur në Damask. Keto pretendimi siria nuk i pranon, ndërsa Moska për momentin hesht.

Top Channel/ Deklarata e Vucic: Me Biden, Serbia nuk do ta ketë të lehtë!
23/04 11:16
Top Channel/ Biden do njohë genocidin armen, Erdogan mbledh me urgjencë “shtabin”
23/04 11:11
Top Channel/ Ishte lojë? Rusia tërheq trupat, por jo armatimet e rënda nga kufiri me Ukrainën!
23/04 11:06
Top Channel/ Tragjedi në Mesdhe-mbytet anija me emigrantë, nuk mbijeton asnjë!
23/04 10:46
Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44