Top News – Covid-19 në kroçera/ Vetëm pak javë pas rihapjes
03/08/2020 16:29

Covid 19 është konfirmuar në të paktën dy anije krocera, një në arktik dhe një në paqësor, vetëm pak javë pasi pushimet me këto anije rifilluan. Të paktën 40 pasagjerë dhe pjesëtarë të ekuipazhit nga MS Roald Amudsen kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin dhe autoritetet po përpiqen të gjurmojnë kontaktet e qindra pasagjerëve nga dy udhëtime të fundit në arktik që anija kreu. Katër pjesëtarë të ekuipazhit të MS Roald Amudsen u shtruan në spital të premten kur anija mbërriti në portin norvegjez Tromso dhe testet treguan se 32 pjesëtarë të tjerë të stafit ishin infektuar. Por, 178 pasagjerët u lejuan të zbarkonin në port, cka do të kërkojë një operacion shumë kompleks për lokalizimin e tyre nëse do të jetë e nevojshme. Deri më tani, 287 pasagjerë që kanë udhëtuar në anije, në dy udhëtime të vecanta, që nga 17 korriku, kanë rezultuar pozitivë. Ndërsa në paqësor, pasagjerët në bordin e anijes Paul Gauguin, të ankoruar në Papeete të Tahitit, u detyruan të mbylleshin në kabinat e tyre pasi covid 19 u pikas në bord nga doktori i anijes. Paul Gauguin po lundronte nga bora bora në ishujt rangiroa, kur një rast pozitiv u pikas në tek një pjesëtar i ekuipazhit. Nuk është e qartë se sa pasagjerë janë në bord por specialistët e sëmundjeve infektive do të testojnë cdo person në bord.

Top News – Covid në Itali, 1766 të infektuar/ 17 viktima në një ditë
27/09 19:09
Top News – Dhuratë për Princin George/ Dhëmbi i peshkaqenit të zhdukur
27/09 18:49
Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26