Top News – Brukseli s`e pranon/ `Dialogu nuk është bllokuar`
24/11/2020 19:19

Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, por takimi në nivel liderësh, I parashikuar të mbahej në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Pandemia ndërkohë, nuk e pengoi zhvillimin e një tjetër takimi, atë të datës 29 tetor mes shefave të delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, Skender Hyseni dhe Petar Petkovic në Bruksel, ku kanë diskutuar për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe çështjeve të pronës midis dy vendeve. Në Bruksel, këmbëngulin se dialogu nuk është bllokuar. “Që nga rifillimi në korrik, dialogu po vazhdon dhe po avancon me takime të ekspertëve edhe në nivel politik. Takimi radhës i nivelit të lartë politik do të thirret në Bruksel sapo ta lejojnë kushtet”, tha për Radion Evropa e Lirë, njëri nga zëdhënësit e BE-së, Peter Stano. “Për shkak të valës së dytë të pandemisë COVID-19, Brukseli është krejtësisht i mbyllur për takime. Nuk ka asnjë pengesë tjetër. Janë duke vazhduar përgatitjet për takimet e grupeve teknike sapo të krijohen rrethanat”, deklaruan për të njëjtën media edhe burime nga Zyra e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti. Për herë të fundit, Hoti dhe presidenti serb Aleksandar Vucic u takuan në kryeqytetin belg në 7 shtator, ku Vucic ngriti dhe cështjen e shumëdiskutuar të Asociacionit të komunave më shumicë serbe.

Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34
Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47