Top News – Brukseli për dialogun/ Vazhdon, por jo me Thaçin
30/06/2020 18:28

Zyrtarët e Bashkimit Europian kanë ndërmend t`I vazhdojnë përpjekjet për rifillimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, por në planet e tyre nuk bën pjesë presidenti Hashim Thaçi, i cili i ka udhëhequr negociatat me Serbinë në emër të Kosovës për vite me radhë. Ndaj tij u paraqit javën që shkoi aktpadia e një prokurori të specializuar, nën dyshimin e përfshirjes në krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Thaçi vendosi të qëndrojë në pozitën e presidentit, duke thënë se ai do të jepte dorëheqje vetëm nëse konfirmohen pretendimet e aktpadisë nga ana e gjykatësit të procedurës paraprake. Zyrtarët e BE-së deklaruan se pas këtyre zhvillimeve, nuk e konsiderojnë më presidentin e Kosovës, një partner në procesin e dialogut. "Në reagimet tona deri më tani, ne kemi thënë midis rreshtave, se do të ishte më mirë që ai Thaçi të përqëndrohet në aktakuzën e tij dhe derisa çështja të zgjidhet, pra të ketë një aktgjykim, nga ana e BE-së do të ketë shumë pak ndërveprim me të", tha për Radion Evropa e Lirë një zyrtar europian që merret me procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Në çdo rast, BE-së vlerëson se Prishtina zyrtare do të vazhdojë të jetë e përkushtuar për dialog, pavarësisht se kush e zhvillon atë në emër të Kosovës. Synimi është që shumë shpejt të organizohet një samit në Paris, ku do të takohen delegacionet e Kosovës dhe Serbisë, mikpritës të të cilit do të jenë presidenti i Francës, Emanuel Macron, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel. Takimi ka të ngjarë të mbahet në 10 korrik.

Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
06/07 22:27
Top News – Hoti në Paris/ Takim me Macron para dialogut
06/07 18:25
Top News – Masakra e Srebrenices/ Shënohet përvjetori i 25-të
06/07 18:17
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Shkarkohet drejtori i QKUK
06/07 18:15
Top News – Bolton territoret/ Nxjerr detaje të reja mbi shkëmbimin
06/07 15:42
Top News – E lirë vetëm Kosova e Maqedonia/ Policia, lëvizjet në kufi
06/07 15:18
Top News – Prishtinë, dyshohet se prishja e aspiratorëve vrau të sëmurët me covid
06/07 14:50
Top News – Caktohet data! Ja kur pritet të rinisë dialogu midis Kosovës dhe Serbisë
06/07 13:55
Top News – Kosovë, ministri Zemja: Masat ose sanksione ligjore! Deri në 8 mijë euro gjobë
06/07 12:34
Top News – Rikthehen kufizimet/ Kosovë, rëndohet bilanci i Covid-it
05/07 20:02
Top News – Vendimi i fundit/ Greqia mbyll nesër kufijtë me Serbinë
05/07 20:00
Top News – Klinika Infektive në Kosovë kthehet në “skenë krimi”/ Largohen disa trupa të pajetë
05/07 12:17
Shqipëria, destinacion i vetëm/ Pandemia ndryshoi pushimet e verës për shqiptarët e Kosovës
04/07 15:44
Top News – Krerët shtetërorë të Kosovës urojnë SHBA-të për Ditën e Pavarësisë
04/07 12:18
Top News – Familja e Rugovës/ Thaçi e Veseli, të pafajshëm!
03/07 19:22
Politika mban peng rimëkëmbjen/ Biznesi në Kosovë bëhet bashkë dhe kërkon rishikimin sa më shpejt të buxhetit
02/07 19:55
Top News – Axhenda e Hotit/ Kryeministri nesër në Tiranë
02/07 19:39
Top News – BE i dhuron Kosovës 6.000 kite për testim të koronavirusit
02/07 17:58
Top News – Prishtinë/ Protestë masive për UÇK më 9 korrik
02/07 17:42
Top News – Kosovë-Serbi/ Marrëveshja ndoshta në vjeshtë
01/07 21:53