Top News – Britanikët ‘dynden’ në Pub-e/ Nata e parë në liri pas katër muajsh
13/04/2021 12:35

Njerëzit e etur për jetë nate, mbrëmjen e kaluar në Angli, shijuan daljen e parë në liri, pasi pub-et u rihapën dhe masat kufizuese në vend nisën të zbuten. Dhe kjo, ishte mundësia e parë për të konsumuar një pike në pub-et e adhuruara në angli, në katër muaj. Në skena të përshkruara nga shumëkush si V-i Day, britanikët mbushën Pub-et dhe baret në angli ndërsa kopështet e birrave dhe zonat e tjera të hapura të tyre u rihapën për të parën herë që nga 6 janari. U rihapën po ahstu edhe sallonet e bukurisë dhe parukeritë për të parën herë që kur izolimi i tretë kombëtar nisi duke i dhënë miliona njerëzve shansin për të përfituar shërbime. Por, frenezia ishte shokuese, dhe masat mbrojtëse duket se u harruan...Ndërhyrjet e policisë për të respektuar masat e distancimit social, ishin të dëshpëruara. “Entuziazmuese”, “e frikshme” dhe “një protestë e vërtetë”, ishin disa nga komentet e personave që kishin dalë të shijonin natën e tyre të parë jashtë. Në Soho, të Londrës, banorët e mirëpritën kthimin e zhurmës. Rrugët ishin të mbushura plot dhe kishte madje pak hapësira për kalimtarët, pasi pjesa më e madhe i ishte dedikuar tavolinave... Madje në disa zona, edhe i ftohti nuk i pengoi njerëzit të shijonin natën e parë në liri. Në Njukasëll njerëzit thonin se ia kishte vlejtur të sfidonin tarracat e acarta të pub-eve. Baret dhe restorantet me ambjente të jashtme u rihapën të hënën për të parën herë që kur anglia nisi izolimin më 5 janar, edhe pse miliona njerëz që jetonin nën zona me masa më të ashpra në dhjetor, u desh të prisnin edhe më gjatë.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55