Top News-Bota në alarm për shkak të Omicron!/Kompania Pfizer teston një vaksinë për këtë variant
25/01/2022 22:05

Gjigandi farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech, kanë njoftuar se kanë filluar një provë klinike të një versioni të ri të vaksinës së tyre covid-19 të krijuar posaçërisht kundër variantit omicron të koronavirusit. Gjatë një deklarate të përbashkët, dy kompanitë gjigandeske thanë se do të testojnë vaksinën e re si një dozë fillestare ashtu edhe përforcuese në më shumë se 1400 vullnetarë të rritur të shëndetshëm midis moshës 18 dhe 55 vjeç. Ky vendim erdhi pas publikimit të një studimi të ri që sugjeron se antitrupat e prodhuar nga një dozë e tretë e vaksinës origjinale, ende ofrojnë mbrojtje të fortë katër muaj pas vaksinimit. Ky stadium u bë nga shkencëtarët në Degën Mjekësore të Universitetit të Teksasit në bashkëpunim me shkencëtarët në kompanitë Pfizer dhe BioNTech, studim i cili u publikua në internet të shtunën. Nga ana tjetër, shkencëtarët në mbarë botën po ndjekin me vëmendje një version të ri të variantit omikron të koronavirusit që tani është zbuluar në më shumë se 40 vende. Bëhet fjalë për nënvariantin BA.2, i cili po studiohet për të kuptuar efektshmërinë e tij tek trupi i një njeriu.

Top News – Rritet numri i ekzekutimeve në botë / Irani mban rekordin, nuk ka shifra për Kinën
24/05 11:53
Top News – Pushtimi i Ukrainës, çështje globale! / Biden në Japoni: Të ruajmë rendin ndërkombëtar
24/05 11:51
Top Channel/ ‘Mitsotakis nuk ekziston për mua’. Erdogan ‘ shpërthen’ ndaj kryeministrit grek
23/05 23:05
Top News- Pse Austria dhe Zvicra janë neutral/A mund të hyjnë në NATO pas luftës në Ukrainë!
23/05 21:31
Top News- Bjellorusia po përgatitet për luftë! / Ukraina në alarm, Minsku shton trupat në kufi
23/05 20:54
Top News- Putin donte të gjunjëzonte Bullgarinë!/Sofja hedh poshtë shantazhin me gazin rus
23/05 20:50
Top News- Lojëra amerikane në lagjen kineze / Biden mbledh aleatët në Azi për të sfiduar Pekinin
23/05 20:48
Top Channel/ Lija, shtohen rastet! Por OBSH gjykon që rreziku është ende shumë i ulët
23/05 19:42
Top Channel/ Zelensky në DAVOS: Armë dhe sanksione, vetëm kështu e ndalim Rusinë
23/05 19:29
Top Channel/ Dorëhiqet diplomati i lartë rus: Më vjen turp për vendin tim
23/05 18:43
Top News- Scholz dhe Macron për negociatat / Kancelari, tur në Shqipëri, Kosovë dhe Serbi
23/05 18:20
Top News- Greqia kthen 5 anije me refugjatë/Qindra emigrantë mbeten në det të hapur
23/05 18:11
Top News- Polonia, komplot për ndarjen e Ukrainës / Akuzat e Lukashenko-NATO do të shpërbëjë vendin!
23/05 17:59
Top News- Trupa speciale për diplomatët e SHBA/Moska e cilëson provokim, por Biden ende pa vendim
23/05 16:51
Top News – Putinin nuk ‘do ta zërë’ 2023-shi / Ish shefi i MI6: Do të dërgohet në një sanatorium
23/05 16:45
Top News – ‘Më vjen turp për vendin tim!’ / Dorëhiqet diplomati rus në Kombet e Bashkuara
23/05 16:28
Top News – Putin i mbijetoi atentatit / Kryespiuni ukrainas: U sulmua në një udhëtim zyrtar
23/05 16:23
Top Channel/ Polonia heq barrierat kufitare me Ukrainën, marrëveshje për një zyrë të vetme doganore!
23/05 15:38
Top News – Maji me temperatura rekord / Spanja përvëlohet në 40 gradë celcius, vendi në alarm
23/05 15:09
Top News – Putin do të eliminojë Ukrainën! / Biden kërcënon me pasoja: Askush mos të bëjë si ai!
23/05 14:59