Top News/ Bie emigracioni drejt BE! Aplikimet për azil u ulën me 24% në tremujorin e parë
20/06/2024 17:55

Gjatë vitit 2022 dhe 2023 shumë shtetas shqiptarë zgjodhën të largoheshin nga vendi, duke shënuar nivelet më të larta të emigracionit të pas pandemisë, ndërsa në muajt e parë të këtij viti, tendenca është ngadalësuar. Sipas të dhënave nga Eurostat, në tre muajt e parë të këtij viti ka pasur gjithsej 2050 aplikime për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë aplikimet kanë rënë me 24%, duke shënuar nivelin më të ulët që nga pandemia. Sipas Monitor, Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil për shkak të lehtësive sociale që ofron, me 32% e totalit.

Top Channel/ Kamala sulmon Trump/ Nis fushatën zv/presidentja. Mblidhen 100 mln USD donacione
24/07 11:42
Top News/ Zbulohet paga vjetore e Princit William
24/07 11:36
Top News/ Nuk parandaloi sulmin ndaj Trump/ Dorëhiqet drejtoresha e shërbimit sekret në SHBA
24/07 08:30
Top Channel/ Dita më e nxehtë në histori! Planeti regjistroi temperaturën ekstreme të dielën
23/07 23:14
Top Channel/ Pamjet horror! Polici vret gruan që e thërret për ndihmë në shtëpi! Revolta në Illinois
23/07 23:02
Top Channel/ Harris nis fushatën në Wisconsin: 5 nëntori, zgjedhje mes lirisë ose kaosit
23/07 22:52
Top Channel/ BE “përjashton” Hungarinë! Borrel anulon takimin e ministrave të mbrojtjes në Budapest
23/07 19:47
Top Channel/ Trump reagon pas dorëheqjes së drejtoreshës së Shërbimit Sekret: Nuk më mbrojtën
23/07 19:41
Top Channel/ Atentati ndaj Trump trondit shërbimin sekret, jep dorëheqjen drejtoresha: Dështuam!
23/07 19:36
Top Channel/ 30 mijë oficerë në gatishmëri! Parisi gati për Lojërat Olimpike, blindohet kryeqyteti
23/07 18:55
Top News/ Etna tmerron, ‘intensitet i lartë’ / Mbyllet aeroporti i Katanias nga hiri vullkanik
23/07 15:21
Top News/ 21 korriku dita më e nxehtë e kohërave/ Përvëlohet planeti, çdo muaj më i nxehtë se tjetri
23/07 15:20
Top News/ Hamasi bën paqe me Fatahun në Kinë / Bashkohen rivalët kundër Izraelit, ‘unitet kombëtar’
23/07 15:18
Top Channel/ “Zgjohuni, jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore”, thirrja e ish-gjeneralit ukrainas
23/07 13:58
Top Channel/ Hamas dhe Al Fatah nënshkruajnë paqe për bashkëqeverisjen e Gazës
23/07 13:35
Top Channel/ Kamala fushatë me këngën e Beyonce, këngëtarja i jep leje ta përdorë këngën e saj
23/07 13:33
Top Channel/Politika e Kamalës, që nga ekonomia, politika e jashtme, aborti e qëndrimi
23/07 13:32
Top Channel/ Harris drejt kandidimit! Në 24 orë mblidhen 81 mln dollarë donacione për fushatën
23/07 13:31
Top News/ Shembet ballkoni, tmerr në Napoli / Dy të vdekur dhe 13 të plagosur, mes tyre edhe fëmijë
23/07 13:15
Top News/ Peshkaqenët, pozitivë për kokainë / Tonelata drogë hidhen në det, ndotet oqeani
23/07 13:11