Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06/2021 21:50

Presidenti Biden duket se është kapur mat me “kopje" në takimin e nivelit të lartë me Presidentin rus Vladimir Putin, të mërkurën në Zvicër. Biden duket se mundohej t’i fshihte shënimet nga sytë e Putinit, një ish-agjent i KBG, ndërsa ata u ulën në anët e kundërta të një tavoline të vogël brenda vilës la Grange në Gjenevë. Ndërsa gazetarët regjistronin skenën, Biden shikonte letrën e tij para se ta fuste në një xhep të brendshëm të xhaketës. Skena u shpalos ndërsa dy udhëheqësit botërorë mezi u panë në sy gjatë fjalëve hyrëse që u ndërprenë nga një “sherr” midis reporterëve amerikanë dhe personelit rus të sigurisë. Kaosi kryesisht mbyti komentet e Biden, ku spikati vlerësimi "fuqi të mëdha", si për SHBA ashtu edhe për Rusinë. Biden gjithashtu pohoi me kokë pasi një reporter pyeti nëse ai kishte besim te Putini, gjë që e bëri drejtoreshën e komunikimit të Shtëpisë së Bardhë, Kate Bedingfield të postonte shpejt në Twitter, se presidenti "nuk i ishte përgjigjur ndonjë pyetjeje në veçanti, por e tundi kokën në shenjë aprovimi për shtypin në përgjithësi". "Ai edhe dy ditë më parë tha në konferencë për shtyp, ‘verifiko, pastaj beso’," shtoi ajo. Në një moment, Biden gjithashtu u shfaq i hutuar nëse do t’i bëheshin pyetje, duke pyetur Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, "Nuk jam i sigurt se si do të funksionojë kjo. Një nga një?" Nuk ishte e qartë se çfarë thuhej në “pusullën” e Biden, por ai është fotografuar në të kaluarën duke mbajtur një tabelë me emrat dhe fytyrat e reporterëve, dukshëm të shënuar me numra që tregonin radhën më të cilën ai duhet t'i thërriste ata, gjatë konferencës së tij të parë për shtyp në mars. Gjatë asaj ngjarje të Shtëpisë së Bardhë, Biden kishte gjithashtu një letër ku shkruhej "Infrastruktura", e ndjekur nga një listë me pika dhe shënime mbi temat e diskutimit, si "Kina", "Urat" dhe Rrugët ". Por, pavarësisht nga kjo parapërgatitje, Biden përsëri gaboi, dhe tha se SHBA u rendit e 85-ta në botë për cilësinë e infrastrukturës, përpara se ta korrigjonte duke thënë e 13-ta. Pamjet: AFP

Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36