Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01/2021 21:27

Joe Biden sapo ka shkelur në Shtëpinë e Bardhë ka nënshkruar një seri masash me peshë në lidhje me pandeminë dhe ekonominë. Por në qendër të vëmendjes së ekspertëve të sigurisë kibernetike ka përfunduar stërvitja e tij e përditshme. Presidenti amerikan, 78 vjecar, në fakt, ushtrohet cdo mëngjes me një Peloton, një bicikletë shumë e sofistikuar, që ka mikrofon dhe telekamerë, dhe që lidhet online me përdorues të tjerë. Peloton është një lloj hibridi mes bicikletës tradicionale dhe platformave sociale e pajisur me një tablet që i lejon përdoruesit të transmetojnë pamje live, të marrin pjesë në leksione online dhe të komunikojnë me të tjerë. Cdo përdorues ka një emër që e identifikon në ekran dhe një rezultat që mat përpjekjet e tij. Ajo kushton mbi 2 mijë dollarë. GJatë izolimit në pranverë Biden ka filluar të ushtrohet në shtëpi me të. Sipas Neë York Times, duket se cdo mëngjes ai debaton me bashkëshorten se kush do ta përdorë i pari bicikletën. Por, ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se problemi qëndron tek mikrofoni dhe telekamera. CIA do të donte të evitonte me cdo kusht që hakerat rusë apo kinezë të fusnin hundët në palestrën e shtëpisë së bardhë. Por Biden nuk është i pari president, veset elektronike të të cilit bien ndesh me nevojën për siguri në shtëpinë e bardhë. Donald Trump donte të përdorte iPhonin e tij personal për telefonatat me miqtë. Barak Obama kishte marrë me vete Blackberry-n e tij dhe më pas kishte kërkuar një iPad.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22