Top News – Berlini i kthehet Londrës/ Hiq dorë nga lojrat!
23/09/2020 21:41

Presidenca e Këshillit të BE i kerkoi Britanisw sw Madhe të ndryshojë kurs. "Të dashur miq në Londër, lërini lojërat", deklaroi Ministri gjerman i Shtetit për Evropën, Michael Roth, i cili ishte jashtëzakonisht i qartë.Në negociatat për marrëdhëniet e ardhshme me Bashkimin Evropian, ekziston gatishmëria që të lidhet një marrëveshje e drejtë, por koha po ikën. Për rezultatet e negociatave të deritanishme jemi vërtet të zhgënjyer, tha Michael Roth, që përfaqëson Presidencën aktuale të Këshillit Gjerman të BE në Bruksel.Sipas një zëdhënësi, kryenegociatori i BE Michel Barnier dëshiron të diskutojë statusin e negociatave me kolegun e tij britanik David Frost të mërkurën dhe të përgatisë raundin tjetër të negociatave javën e ardhshme. Komiteti i përbashkët për zbatimin e marrëveshjes së daljes nga BE, që është tashmë në fuqi, do të mblidhet të hënën e ardhshme.Nënkryetari i Komisionit të BE, Maros Sefcovic tha se do të takonte ministrin britanik Michel Gove - pak përpara një afati të fundit të muajit nga Brukseli për Britaninë e Madhe që të braktisë Projektligjin e Tregut të Brendshëm.Qeveria Britanike e Kryeministrit Boris Johnson dëshiron ta anulojë pjesërisht këtë marrëveshje me të ashtuquajturin Ligj të Tregut të Brendshëm dhe po shkakton zemërim në Bruksel. Nga ana tjetër, BE po kërkon përfundimisht një largim nga planet britanike më e shumta deri në 30 shtator.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53