Top News – Bënë vaksinën e Covid-it/ Australi, dalin pozitivë për HIV
11/12/2020 14:21

Australia ka braktisur përpjekjet për prodhimin e një vaksine vendase kundër koronavirusit, pasi disa pjesëmarrës në testime rezultonin si të prekur nga HIV, çka në media u përshkrua si “pozitivitet i rremë”. Canberra këmbënguli se ky hap prapa nuk do ta vonojë megjithatë programin e saj të vaksinimit dhe njoftoi se kishte blerë 31 milion doza shtesë të vaksinave rivale të prodhuara nga AstraZeneca dhe Novavax. Universiteti i Queensland dhe kompania farmaceutike CSL u shprehën se kandidati i tyre për vaksinën ndaj Covid-19 nuk do të avancojë në provat klinike të fazës 2 dhe 3, për shkak të shqetësimeve se do të ndërhynte në procedurat e testimit të HIV dhe besimin e publikut. Sidoqoftë, ata insistuan se nuk ka asnjë mundësi që vaksina të mund të shkaktojë infeksion me virusin e mungesës së imunitetit njerëzor, i cili nëse nuk trajtohet mund të çojë në AIDS, dhe testet e kryera më pas, konfirmuan se nuk ka prani të HIV-it tek personat pjesëmarrës. Rezultati i analizave ishte në fakt një fals pozitiv, e shkaktuar nga vetë teknologjia e përdorur për vaksinën. Por ministri i Shëndetësisë, Brendan Murphy shpjegoi se testimet u pezulluan për shkak se pozitivët e rremë të HIV mund të minojnë besimin e publikut te programi i vaksinimit.

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08