Top News – Bënë vaksinën e Covid-it/ Australi, dalin pozitivë për HIV
11/12/2020 14:21

Australia ka braktisur përpjekjet për prodhimin e një vaksine vendase kundër koronavirusit, pasi disa pjesëmarrës në testime rezultonin si të prekur nga HIV, çka në media u përshkrua si “pozitivitet i rremë”. Canberra këmbënguli se ky hap prapa nuk do ta vonojë megjithatë programin e saj të vaksinimit dhe njoftoi se kishte blerë 31 milion doza shtesë të vaksinave rivale të prodhuara nga AstraZeneca dhe Novavax. Universiteti i Queensland dhe kompania farmaceutike CSL u shprehën se kandidati i tyre për vaksinën ndaj Covid-19 nuk do të avancojë në provat klinike të fazës 2 dhe 3, për shkak të shqetësimeve se do të ndërhynte në procedurat e testimit të HIV dhe besimin e publikut. Sidoqoftë, ata insistuan se nuk ka asnjë mundësi që vaksina të mund të shkaktojë infeksion me virusin e mungesës së imunitetit njerëzor, i cili nëse nuk trajtohet mund të çojë në AIDS, dhe testet e kryera më pas, konfirmuan se nuk ka prani të HIV-it tek personat pjesëmarrës. Rezultati i analizave ishte në fakt një fals pozitiv, e shkaktuar nga vetë teknologjia e përdorur për vaksinën. Por ministri i Shëndetësisë, Brendan Murphy shpjegoi se testimet u pezulluan për shkak se pozitivët e rremë të HIV mund të minojnë besimin e publikut te programi i vaksinimit.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15