Top News – BE për emigrantët/ Kush nuk i do, t`i paguajë kthimin
23/09/2020 22:41

Liderët e BE-së miratuan rregullat e reja të emigracionit me shpresën se do të arrijnë t`I japin një shtysë të re politikës së ngecur europiane të emigracionit e të zgjidhin dhe ceshtjen e kampeve në very të frances. Refugjateve që mbërrijnë në continent do t`I merren shenjat e gishtërinjve dhe brenda tre muajsh, do të merret një vendim mbi të ardhmen e tyre. u bë po kështu dhe një propozim për një force të re kufitare e cila do të kujdeset që aplikantet e refuzuar, te kthehen mbrapsht menjehere. Shpresat jane qe masat e reja t`I frenojne shume prej njerezve qe duan te marrin rrugen drejt Europes te frenohen nga udhetimi ne zonen Shengen dhe te tkurre numrin e atyre qe I drejtohen Calasi dhe Dunkirkut me shpresen te kalojne ne britani. Per te paren here, u hodh ideja që vendet të paguajnë për emigrantet që nuk duan t`I marrin përsipër, me qëllimin që ata të deportohen. Sipas planit të ri, nëse një vend ka fluks të madh emigrantesh dhe nuk kujdesetr dot per ta, mund të kërkojë aktivitizimin e mekanizmit të deturueshem të solidaritetit. Pamjet: AFP

Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34
Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47