Top News – Bafta, regjisoret femra triumfojnë/ Çmim surprizë për aktorin veteran, Anthony Hopkins
12/04/2021 14:24

Filmi amerikan Nomadland, triumfoi në ceremoninë e ndarjes së cmimeve Bafta të dielën, me regjisoren kineze, Chloe Zhao, që portretizon amerikanët e margjinalizuar, që mori vlerësimet në katër kategori, mes të cilave, filmi më i mirë, aktorja më e mirë dhe regjisori më i mirë. Ceremonia e mbajtur në distancë për shkak të pandemisë, në londër, pa një numër të madh regjisoresh femra të vlerësoheshin në prag të oskarëve të këtij muaji. Cmimet u dhanë në sallë, në një auditor të zbrazët ndërsa aktorët dhe regjisorët fitues i pranuan vlerësimet të veshur me kostume mbrëmjeje nga shtëpitë e tyre. Princi Uilliam duhej të merrte pjesë në ceremoni por ai mungoi pas vdekjes së gjyshit të tij, Princit Philip. Akademia britanike ka tentuar të përmirësojë rekordin e saj të diversitetit dhe zhao ishte një nga katër femrat e nominuara si regjisorja më e mirë. Regjisorja britanike Emerald Fennell po ashtu mori dy cmime për filmin e saj debutues, Promising Young ëomen, me Carey Mulligan. Ky film është i nominuar edhe për ceremoninë e oskarëve, për regjisurën dhe skenarin më të mirë ndërsa Mulligan është e nominuar për aktoren më të mirë. Të tjera cmime u dhanë për Rocks, një dramë e vendosur në londër, "Ma Rainey's Black Bottom”, Tenet dhe Mank.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00