Top News – Avioni ‘top-secret’ ra në Mesdhe / F-35 i Britanisë nxirret nga fundi i detit
08/12/2021 16:48

Ekipet e shpëtimit kanë mundur të nxjerrin nga fundi i Mesdheut, avionin luftarak F-35 që u rrëzua ndërs po ngrihej në fluturim nga aeroplanmbajtësja Mbretëresha Elizabetë. “Operacioni për nxjerrjen e F-35-ës britanik nga deti mesdhe u mbyll me sukses”, tha ministria britanike e mbrojtjes në një deklaratë. Komandanti i forcave ajrore të NATO-s, tha se ekipet italiane dhe amerikane kishin mbështetur operacionin e nxjerrjes së tij nga fundi i detit. Avioni amerikan i sofistikuar F-35 ra në det më 17 nëntor ndërsa po ngrihej nga aeroplanmbajtësja britanike, që po kthehej nga një mision në rajonin e indo-paqesorit. Një video e marrë nga bordi u publikua në mediat britanike dhe tregonte avionin që lëvizte ngadalë në rampën në fund të anijes dhe binte më pas në det. Piloti kishte mundur të katapultohej në kohë nga kabina. Një marinar i dyshuar se ka nxjerrë videon raportohet se ëhstë arrestuar. Zyrtarët shprehën shqetësim pas aksidentit se mos Rusia do të mund ta shtinte e para në dorë avionin e rrëzuar në det pasi ky i fundit përmban teknologji shumë sekrete që uashingtoni nuk do të donte të zbulohej. Sidoqoftë, zyrtarët nuk dhanë më shumë detaje për operacionin e nxjerrjes së avionit nga fundi i detit, duke cituar nevojën për fshehtësi. Britania ka 21 avionë F-35 B të prodhuar në shba, pjesa më e madhe e tyre të vendosur në dy luftanije moderne, mbretëresha elizabetë dhe Princi i Uellsit. Secili prej tyre kushton më shumë se 100 milionë euro.

Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49