Top News – Askush nuk është i sigurt në Rusi! Shtëpia e Bardhë i kërkon amerikanëve të largohen
31/03/2023 15:24

Qeveria amerikane ka përsëritur thirrjen e saj drejtuar qytetarëve amerikanë që të largohen nga Rusia menjëherë pas arrestimit të gazetarit amerikan Uoll Strit Xhornëll. Rusia njoftoi se kishte arrestuar gazetarin Evan Gershkovich, nën akuzën për spiunim për llogari të shteteve të Bashkuara. Pas kësaj, departamenti amerikan i shtetit tha se arrestimi i Gershkovich dhe akuzat ndaj tij, ishin të papritura. Nuk kishte asnjë paralajmërim dhe asnjë tregues se rusia po planifikonte një lloj aksioni të tillë kundër gazetarëve. Departamenti Amerikan i Shtetit tashmë këshillon qytetarët amerikanë që të mos udhëtojnë në Rusi edhe për shkak të rrezikut të ndalimit të paligjshëm. Nuk është dicka e re për Rusinë që të arrestojë qytetarët amerikanë ose të godasë shtypin e lirë dhe të pavarur – tha departamenti amerikan i shtetit. Arrestimin e gazetarit e ka dënuar edhe shtëpia e bardhë. Zëdhënësja Karine Jeran Pierre tha në një konferencë për shtyp se akuzat për spiunazh janë qesharake ndërsa vënia nën shënjestër e qytetarëve amerikanë nga ana e qeverisë ruse është e papranueshme. Kjo është hera e parë që një korrespondent amerikan arrestohet nën akuzat për spiunazh që nga lufta e ftohtë. Analistët politikë perëndimorë kanë spekuluar se moska mund të tentojë ta mbajë atë për ta përdorur më pas në një shkëmbim të burgosurish me Uashingtonin apo për ta përdorur atë për përfitime diplomatike. akuza që rëndon mbi gazetarin 31 vjecar, sjell një dënim me burg deri në 20 vite në rusi.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42