Top News/ Asambleja Parlamentare e NATO-s ‘Po’ Kosovës/ Maqedonci: Tani kemi të drejtë propozimi…
27/05/2024 15:31

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka reaguar lidhur me vendimin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila votoi pro avancimit të statusit të Kosovës në këtë organizatë. Maqedonci tha se me këtë vendim Kosova është vetëm një hap larg anëtarësimit me të drejta të plota në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, gjë që sipas tij do të ndikojë në stabilitetin e Ballkanit. “Nga sot, me vendim të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Kuvendi i Republikës së Kosovës ka statusin e anëtarit të asociuar të NATO-s. Pra nga tani, Kosova do të ketë të drejtë propozimi e komentimi të çdo procesi apo dokumenti që trajtohet nga Asambleja e NATO-s”, shkruhet në shkresën e ministrisë së Mbrojtjes.

Top News/ Pritshmëritë nga takimi Kurti-Vuçiç. Konjufca: Asgjë thelbësore!
24/06 15:19
Top News/ Mickoski ‘tërbon’ Athinën. Kryeministri i ri në Shkup Kritikoi ujdinë e Prespës
24/06 11:24
Top Channel/ Athina nuk “i zë besë” Mickoskit: Kërkon të na hedhë hi syve për emrin!
24/06 11:16
Top Channel/ Maqedonia Veriore me qeveri të re, Mickoski: Shteti do të jetë në duart e qytetarëve!
24/06 11:14
Top News/ Mickoski, kryeministri i 13 i RMV/ Qeveria e re me katër ministri më shumë
23/06 17:13
Top Channel/ Kthehet java 6 ditëshe në punë! Greqi, prej 1 korrikut punëdhënësi mund të …
23/06 12:28
Top News/ Zjarri shkrumbon ishullin turistik/ Arrestohen 13 persona në jahtin me fishekëzjarre
23/06 11:55
Top News/ Vuçiç telefonon Macronin/ ‘Vendosni në axhendë të BE çështjen me Kosovën’
21/06 17:29
Top News/ Turistët shemben në tokë të vdekur…/Verë ferri në Greqi, 44 gradë celcius dhe zjarre
21/06 13:17
Top News/ Mitsotakis kërcënon Shkupin. Përplasja për emrin, ‘probleme në NATO dhe në BE’
21/06 10:44
Top News/ Katalanasit mbajnë premtimin/ Kërkesë qeverisë spanjolle për njohjen e Kosovës
20/06 18:34
Top News/ Qëndroni të mbyllur në shtëpi! Erdhi përvëlimi, alarm ‘i kuq’ në Serbi e Mal të zi
20/06 16:28
Top News/ Kurti e Vuçiç, takim pas një viti/ Dialogu Kosovë-Serbi, mblidhen në Bruksel më 26 qershor
20/06 16:24
Top News/ Serbia, shpresë te ekstremistët e BE. Beogradi-Dialogu me Kosovën, në gjendje kome
20/06 16:22
Top News/ Masat ikin pjesërisht e gradualisht / BE për Kosovën: Përmbushja e kërkesave jo e plotë
20/06 14:50
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Qendrën e Sportit në Cetinje, dy të vrarë dhe tre të plagosur
20/06 13:13
Top News/ Dhëndri i Trump në Serbi / Takon Vuçiçin, merr jetë projekti luksoz në Beograd
20/06 12:10
Top News/ Shtëpi bari në mes të Athinës. Policia greke arreston tre shtetas shqiptarë
20/06 11:34
Top News/ Greqia në flakë/ Era dhe temperaturat e larta shkrumbojnë vendin
20/06 10:58
Top News/ Lajçak me mandat të zgjatur deri në janar/ Kompetenca ‘shtesë’ për dialogun Kosovë-Serbi
19/06 15:11