Top News – Arti e kultura në 1 vit pandemi/ Kriza globale e shëndetit publik, gjunjëzon sektorin
14/04/2021 12:04

Në më shumë se një vit pandemi globale, arti dhe kultura është një nga më të prekurit. Sallat e koncerteve, teatrot, muzetë, galeritë, kinematë etj, u mbyllën në të gjithë botën...Dhe vetë artistët, të përmalluar për publik, u detyruan të bëhen akoma më kreativë. Kemi parë evente në salla të zbrazura, koncerte në natyrë, performanca në vitrina dyqanesh që mund të ndiqeshin nga kalimtarët në rrugë Publikut, në të gjithë botën i mungon arti si dikur dhe artistëve, u mungon publiku, si dikur. Pasojat e pandemisë që ka mbërthyer botën prej më shumë se një viti, janë ndjerë ndoshta më shumë se kudo tjetër tek arti dhe kultura. Kriza globale e shëndetit dhe pasiguritë që kanë rezultuar prej saj, janë bërë që të mbyllen sallat e koncerteve, teatrot, kinematë, muzetë e gjithcka tjetër. Dhe tani, durimi i vetë artistëve duket se po soset... Artistët, si këta në belgjikë, të tjerë në Francë, Itali, Austri, janë të dëshpëruar pasi kufizimet në dukje pa fund për shkak të pandemisë, i kanë mbajtur ata larg skenës dhe vendet e zbrazura në sallë i bëjnë frustrimet e tyre akoma më të mëdhenj. Ndaj, ata kanë zgjedhur të zaptojnë dy teatro në bruksel dhe kërcënojnë të vënë në jetë performanca të paautorizuara në një teatër tjetër.

Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58
Top Channel/ Serbia nxjerr rregullin e ri: kush bën vaksinën, do të paguhet!
06/05 12:26
Top Channel/ Bashkë kundër Rusisë, Merkel “merr me të mira” SHBA-në
06/05 12:25
Top Channel/ Ekspertët e OBSH-së: Vaksina kineze është efikase, por mungojnë disa të dhëna
06/05 12:25
Top News – 155 milionë njerëz në uri/ Për shkak të konflikteve, pandemisë e motit ekstrem
06/05 12:21
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Mbështet pezullimin e patentës për vaksinat
06/05 12:20
Top News – Goditet sërish ‘Ndrangheta/ Aksion i policisë italiane e gjermane, 31 arrestime
06/05 12:20