Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03/2021 12:18

Miliarderi francez Olivier Dassault, një politikan dhe anëtar i familjes Dassault që prodhon avionë, ka humbur jetën në një aksident ajror të dielën. 69 vjecari Dassault, baba i tre fëmijëve, humbi jetën rreth orës 6 pasdite kur helikopteri i tij u rrëzua pranë një resorti bregdetar Deauville, në Francën Veriore. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ofroi ngushëllimet e tij duke thënë në një postim në Twitter se Olivier Dassault e donte Francën. Kapiten i industrisë, i zgjedhur lokal, komandant në rezervë i forcave ajrore, gjatë gjithë jetës së tij ai nuk ka reshtur së shërbyeri Francës. Macron e quajti vdekjen e tij një humbje të madhe dhe i dërgoi ngushëllimet familjes Dassault, një prej familjeve me më shumë ndikim në francë me interesa që shtrihen që nga aeronautika, mbrojtja, ankandet, vera dhe mediat. Grupi i aviacionit Dassault, ka udhëhequr prodhimin e avionëve në Francë për 70 vitet e fundit edhe qëndron pas kompanisë së avionëve privatë Falcon, avionëve ushtarakë Mirage dhe atyre më të fundit në vend, Rafale. Revista Forbes vlerëson se Olivier Dassault, ishte personi i 361-të më i pasur në planet në 2020, me një pasuri prej rreth 5 miliardë eurosh, pothuajse e njëjtë me tre vëllezërit e tij.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20