Top News – 5 mijë vetë në koncert live/ Test në Britani, a maska dhe pa distancim social
19/04/2021 12:25

Qeveria britanike ka nisur të vërë në jetë hapjen graduale, pasi fushata e imunizimit atje ka dhënë fryte. Në këtë kuadër, ajo po sheh edhe mundësinë e rikthimit të koncerteve live, me shumë spektatorë, cka do ta testojë me një event në liverpul, më 2 maj, ku 5 mijë vetë do të lejohet të ndjekin një koncert. Pa distancim social dhe pa maska, por një test negativ para dhe pas eventit. Këhstu, rreth 5 mijë persona do të mund të marrin pjesë në një koncert të grupit Blossoms në Sefton park, në Liverpul më 2 maj. Bëhet fjalë për një event provë të planit të qeverisë britanike për të dalë nga pandemia. Sipas të dhënave të departamentit për digjitalizimin, kulturën, mediat dhe sportin, spektatorët duhet ti nënshtrohen një testi të shpejtë që tregon rezultatin në 30 minuta, në një qendër të ngritur në vendngjarje, para hyrjes. Pjesmarrësve do ti kërkohet të bëjnë një test edhe pas koncertit dhe të japin detajet e kontaktit për sistemin kombëtar shëndetësor, për të garantuar që të mund të gjenden në rast se rezultojnë pozitivë. “Ky është një hap përpara drejt një vere me evente live”, tha sekretari për kulturën, Oliver Doëden. Shpresa është që të mos kalojë shumë kohë para se koncertet të kthehen përgjithnjë”. Sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock, ka pohuar se rezultatet e koncertit do ti ndihmojnë të garantojnë edhe që eventet e mëdha në të ardhmen të mund të zhvillohen në siguri të plotë. Mes eventeve të tjera provë të parashikuara nga qeveria britanike është edhe gjysmë finalka e FA Cup, mes Leicester City dhe Southamptonit në stadiumin Ëembli në londër, ku do të lejohet hyrja e 4 mijë personave.

Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58
Top Channel/ Serbia nxjerr rregullin e ri: kush bën vaksinën, do të paguhet!
06/05 12:26
Top Channel/ Bashkë kundër Rusisë, Merkel “merr me të mira” SHBA-në
06/05 12:25
Top Channel/ Ekspertët e OBSH-së: Vaksina kineze është efikase, por mungojnë disa të dhëna
06/05 12:25
Top News – 155 milionë njerëz në uri/ Për shkak të konflikteve, pandemisë e motit ekstrem
06/05 12:21
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Mbështet pezullimin e patentës për vaksinat
06/05 12:20
Top News – Goditet sërish ‘Ndrangheta/ Aksion i policisë italiane e gjermane, 31 arrestime
06/05 12:20