Top News – 37 avionë kinezë drejt Tajvanit / Raketat ‘gati’, ishulli aktivizon mbrojtjen ajrore
08/06/2023 14:49

Tajvani aktivizoi sistemin e tij të mbrojtjes ajrore të enjten pasi u raportua se 37 avionë ushtarakë kinezë hynë në zonën e mbrojtur ajrore të ishullit. Disa prej tyre më pas iu drejtuan Paqësorit perëndimor. Kjo konsiderohet si ndërhyrja më e madhe e pekinit në këto kohë të fundit. Kina, që e konsideron tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si territor të sajin, gjatë tre viteve të shkuara ka dërguar rregullisht avionët e saj ushtarakë afër ishullit, edhe pse ata nuk kanë hyrë deri më tani në hapësirë ajrore tajvaneze. Ministria e mbrojtjes tha se 37 avionë ushtarakë kinezë, mes të cilëve J-11 dhe J-16, si edhe bombarduesit bërthamorë H-6, fluturuan në pjesën jugperëndimore të zonës së mbrojtur ajrore të ishullit. Kjo e fundit, është një zonë e gjerë që monitorohet dhe patrullohet nga Tajvani për ti dhënë forcave ushtarake të vendit kohën e nevojshme për tiu përgjigjur kërcënimeve. Disa avionë kinezë fluturuan në juglindje të tajvanit dhe kaluan në paqësorin perëndimor, për të performuar mbikqyrje ajrore dhe trajnime fluturimi në distanca të gjata – tha ministria në një deklaratë. Tajvani dërgoi avionët e tij luftarakë dhe anijet për të monitoruar lëvizjet e tyre ndërkohë që aktivizoi sistemet raketore të vendosura në tokë. Ministria kineze e mbrojtjes nuk ka bërë ndërkohë komente. Kina sapo përfundoi një fazë të dytë të patrullimeve të përbashkëta ajrore me rusinë, mbi paqësorin perëndimor, pas fluturimeve më herët mbi detin e japonisë dhe detin e kinës lindore, gjatë të cilave edhe alarmoi Japoninë në lidhje me sigurinë e saj kombëtare.

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03